Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Pellegrini zažíva hlboký rozkol s Ficom, Matovič s naivnou predstavou o maďarskej politike

Expremiér a premiér. Foto N - Tomáš Benedikovič
Expremiér a premiér. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Ako sa Matovičov romantický románik s SMK zmenil na reči o napľutí do rúk. 2. Z Pellegriniho robí prieskum jasného nástupcu Fica. 3. Nuda u kollárovcov, živo u trubanovcov. Pardon, bihariovcov.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Ako sa Matovičov romantický románik s SMK zmenil na reči o napľutí do rúk

V Smere sa schyľuje k historickému rozkolu, ale prednosť dostane aktuálny rozkol Igora Matoviča s SMK. Došlo k nemu počas 100. výročia podpísania Trianonskej zmluvy.

Dôvod je jednoduchý – politická kariéra Roberta Fica sa pomaly končí, ale slovensko-maďarské vzťahy a spory tu zostanú aj po nej. No a pokus aktuálneho predsedu vlády o ich zmiernenie dopadol napriek dobrému úmyslu zle.

Čo sa vlastne stalo:

Spomínané storočné výročie bolo vo štvrtok 4. júna. Ešte pred ním sa Matovič 2. júna takmer utajene stretol so stovkou predstaviteľov maďarskej menšiny. Časť liberálnejšie orientovaných pozvánku neprijala, časť ju nedostala. V stovke sa, naopak, ocitli aj radikálnejší zástupcovia menšiny bližší Budapešti ako Bratislave.

Matovič mal pred nimi reč, v ktorej sa prihlásil k dejinám Uhorska, ospravedlnil sa Maďarom za krivdy, ale pripomenul, že ani Slováci to s nimi nemali vždy ľahké. Jednoducho, všetko fajn.

Čím sa to pokazilo

Mohol to byť naozaj podarený večer. Aj maďarské médiá Matoviča hodnotili pochvalne. Obzvlášť ak jeho počin porovnali s naštrbenými vzťahmi s Rumunskom.

Lenže. Kým Matovič si rozumie hlavne s Józsefom Berényim, aktuálne vedenie SMK mu pred stretnutím bez predchádzajúcej dohody odovzdalo memorandum so svojimi požiadavkami. Premiér ho dal Berényimu preložiť, ale divoko začalo byť až na druhý deň, keď časť slovenských médií začala písať, že maďarskí politici žiadajú autonómiu.

Voči zneniu memoranda sa ohradil minister zahraničia a opatrne ho kritizovala aj prezidentka. Najostrejší však bol práve Matovič, ktorý na SMK zaútočil, že zneužila jeho gesto a napľula mu do rúk. Nateraz je tým ohrozená aj dohoda, že Matovič dá SMK napríklad funkcie prednostov okresných úradov na juhu.

Čo Matovičovi nedochádza

SMK je spomedzi maďarských strán na Slovensku tá radikálnejšia. Naopak, Most-Híd je ten umiernenejší. Matovič napriek tomu programovo kurizuje práve SMK, hoci sú v nej aj skutočne problémoví politici a strana je servilná k Orbánovmu nedemokratickému režimu v Budapešti.

Matovičovi však osobná nenávisť k Bélovi Bugárovi bráni pochopiť, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie