Denník N

Ak sa rodičia snažia byť perfektní, môžu vyhorieť, hovorí psychologička, ktorá presadzuje uvoľnené rodičovstvo

Pavla Koucká. Foto - archív P. K.
Pavla Koucká. Foto – archív P. K.

Dnes to so starostlivosťou o deti často preháňame, tvrdí česká psychologička Pavla Koucká. Keby sme podľa nej ako rodičia zvoľnili, prospelo by to aj psychike našich detí.

Čo si máme predstaviť pod uvoľneným rodičovstvom?

Nie je to nič extra špeciálne. Je to vlastne moja reakcia na dnešné rodičovstvo, ktoré sa vo svojom hlavnom prúde posunulo k rodičovstvu veľmi aktívnemu, angažovanému až preangažovanému.

Mnohí rodičia dnes celý čas stoja nad svojimi deťmi alebo nad nimi krúžia ako také helikoptéry – odtiaľ je aj termín helikoptéroví rodičia –, aby ich pred všetkým chránili, so všetkým im pomáhali, všestranne ich rozvíjali. Snažia sa tak zaistiť deťom ideálne podmienky pre život. Lenže keď deti vyrastú, nikdy nebudú mať ideálne podmienky pre život. Budú sa stretávať s rôznymi ťažkosťami a to, že boli v detstve ako v bavlnke, im v skutočnosti môže byť skôr na škodu.

Chce to prirodzenú mieru stresorov, aby deti museli riešiť veci aj samy, aby zažili aj niečo obtiažne a nemali vždy za chrbtom tím, ktorý im so všetkým pomáha. Iste, rodič tam má byť pre dieťa, ale mal by sa postupne sťahovať.

Rodič je zrejme presvedčený, že dieťaťu v tej chvíli pomáha, a nedokáže si predstaviť nejaké vzdialené výhody do budúcnosti. Môže mať preňho uvoľnené rodičovstvo aj nejaký okamžitý prínos? 

Ak sa nám ako rodičom podarí naozaj uvoľniť, netlačiť toľko na seba ani na deti, výrazne sa nám uľaví. Chodia za mnou mnohí rodičia, ktorí sú preťažení a vystresovaní. Dnešní rodičia na seba strašne tlačia a majú prehnané nároky. Platí to pre otcov, no hlavne pre mamy. Často je to práve žena, ktorá chce byť perfektná matka, dobrá zamestnankyňa, skvele variť, mať čistú domácnosť a ešte aj byť super milenkou. Ženy na seba kladú také obrovské množstvo nárokov, že sú z toho uštvané, vyčerpané a niekedy sa to končí až syndrómom vyhorenia.

Keď sa mamy a otcovia uvoľnia, nechajú tomu prirodzenejší priebeh a prestanú chcieť mať všetko na maximum, v rodine môže zavládnuť pohodovejšia atmosféra. A prospieva to aj deťom – z hľadiska vývoja psychiky sú na tom výrazne lepšie. Všestranný rozvoj, ktorý im chcú rodičia dopriať, keď ich už od škôlky dávajú na rôzne krúžky, cudzie jazyky a hodiny hudby, je niekedy doslova maratón. Deti potom nemajú čas na hranie a rodičia si tiež nemajú kedy vydýchnuť a len si užiť to, že môžu byť spolu. Vychutnať si, aké úžasné majú deti, len tak mimochodom s láskou v oku pozorovať, ako sa ich deti pekne hrajú.

Hovoríte, že je to lepšie aj pre psychiku detí. V čom konkrétne? Neprospieva ich psychike aj ten všestranný rozvoj?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Koronavírus

    Rodičovstvo

    Rozhovory

    Veda

    Teraz najčítanejšie