Denník N

Čo je to tá kultúrna obec? 

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sú to tisíce ľudí v slobodnom povolaní, s ktorými si úradníci nevedia poradiť počas bežného roka, nieto ešte v čase pandémie.

Autorka je spisovateľka

Posledné roky sa v kinosálach svetlo zasvecuje ešte predtým, ako dorolujú posledné titulky s menami a názvami profesií tých, ktorí sa na filme podieľali. Niektorí pozornejší, čo vychádzajú z kinosály, možno ešte stihnú zaregistrovať meno vedľajších hercov alebo producenta, ale tie stovky ostatných zostanú nepovšimnuté.

Keď pôjdete najbližšie do kina na nejaký slovenský alebo aj zahraničný film – a už je to po mesiacoch karantény možné –, poseďte si v kresle dlhšie a prečítajte si mená scenáristov, osvetľovačov, kameramanov, strihačov, kostymérov, rekvizitárov, koproducentov, grafikov, ľudí z postprodukcie, architektov, majstrov zvuku, maskérov, bestboyov, runnerov, lokačných, dabérov a ich asistentov. Tí všetci sú kultúra.

Prečítajte si občas v knihe aj tiráž, nielen meno autora vytlačené zlatými písmenami na obálke. Nájdete tam meno editora, jazykového redaktora, korektora, prekladateľa, grafického dizajnéra a ilustrátora, nenájdete tam však meno typografa, vydavateľa, ľudí z tlačiarní a skladov knižnej distribúcie, nedozviete sa mená kníhkupcov, pracovníkov knižníc či archívov a tých, ktorí im robia zázemie. Aj títo všetci sú kultúra.

A čo výtvarné umenie? To nie sú len maliari a sochári, ale aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie