Denník N

Príznaky intolerancie na Slovensku pohľadom imunológa

Ilustrácia - Fedor Pichanič
Ilustrácia – Fedor Pichanič

S cenzúrou prichádza nesloboda a ja sa obávam, že aj tá sa k nám spoza Rysov nasťahuje.

Autor je vedec, Ústav molekulárnej biológie SAV

Na protest proti stiahnutiu piesne z hitparády poľského verejnoprávneho rádia dal redaktor Marek Niedźwiecki, ktorý ju moderoval počas jej takmer 40-ročnej histórie, výpoveď. Tú pieseň napísal spevák menom Kazik a stretá sa v nej niečo z irónie pesničiek Karla Kryla a krčmových popevkov Petra Hapku.

Kazik spieva: „Twój ból jest lepszy niż mój!“ (Tvoja bolesť je lepšia ako moja!) Urobil si žarty z farizejov v nablýskaných vládnych limuzínach. Jaroslawa Kaczyńského, predsedu vládnej strany Právo a spravodlivosť, sa ten slogan dotkol asi najviac. Zobral to očividne osobne. Títo ľudia totiž už majú všetko, na čo si spomenú, okrem zmyslu pre humor. Pieseň z večera do rána zmizla z rádia.

Možno si poviete – nevídali, nejaký moderátor dal výpoveď, no a čo?! Lenže pre nás, čo sme v čase cenzurovaného reálneho socializmu vyrastali pod Tatrami, bolo poľské rádio oknom či skôr slúchadlom do slobodného sveta. V ňom totiž cenzúra neexistovala. A Marek Niedźwiecki so svojou Listou przebojów na Trójke bol už vtedy jeho najjasnejšou stálicou.

Každú sobotu večer sme s mojím starším bratom, ktorý zmajstroval anténu z garniže, zapínali rádio, na ktorom bol naladený Tretí program poľského rozhlasového vysielania, a zapisovali si najnovšie hity do zošita. Jeho odchod z rádia je, ako keby z Tatier z večera do rána zmizol Gerlach.

Mám tu teraz pred sebou otvorený vlastnoručne zaplnený zošit z roku 1987. Na vrchole rebríčka zo začiatku júna 1987, teda práve pred 33 rokmi, sa ocitla poľská skupina Kult, ktorá tam po mnohých týždňoch vystriedala Madonnu.

Foto – autor

Skupina Kult to vo svojich piesňach videla dosť pesimisticky. O svojej krajine ponúkla nasledovnú metaforu: „Mój dom murem podzielony…” (Môj dom rozdelený múrom…) Ešte v černejších farbách si všímala stav vecí skupina AYA RL: „To jest jeden dzień z kraju czarnej dziury…“ (Je to jeden deň v krajine čiernej diery…) A Lech Janerka, čo je taký poľský Sting, glosoval: „Historia podwodna naucza wytrwałych jak tu żyć żeby zgnić…“ (Podvodný dejepis učí vytrvalých, ako tu žiť, žeby zhniť…)

Všetko im to prešlo. Poľskí komunisti nič nezakázali. Možno to už vtedy zabalili. Sloboda bola na dohľad. Totalita bez cenzúry totiž nemôže vydržať. A spoza Tatier sa sloboda rýchlo rozšírila aj k nám. Prípadne mali tí komunisti azda viac zmyslu pre humor ako ich dnešní nohsledi okolo Kaczyńského, lebo až teraz, po prvý raz v celej histórii Listy przebojów bola nejaká pieseň zakázaná.

S cenzúrou však prichádza nesloboda a ja sa obávam, že aj tá sa k nám spoza Rysov nasťahuje. Možno nie tak rýchlo ako sloboda, ale zato nadlho. Už rozoznávam prvé jasné príznaky toho studeného frontu prinášajúceho novú totalitu.

Príznak prvý: Siedma veľmoc

Novinár napísal svoj vlastný kritický posudok o štruktúre osobnosti jedného neznášanlivého kňaza. Nespravil to formou pesničky, ako Kazik, ale v článku, a je za to teraz vláčený po súdoch.

Iný novinár zasa nevidí žiadny problém v tom, že o právach a zdraví žien debatuje iba s mužmi. Demagógia spojená s farizejstvom. Napokon možno bude stačiť aj jeden muž, ktorý o tých ženách rozhodne, ako kedysi rozhodoval Torquemada z Toleda, podnikateľ so životmi.

Príznak druhý: Zákonodarná moc

Poslankyňa Národnej rady chce obmedziť prístup k umelému oplodneniu, čím siaha na práva už nielen žien, ale aj mužov. Na tento svoj názor má, samozrejme, tiež právo. Legislatívnym obmedzením prístupu k umelému oplodneniu by však zabránila šťastiu tých manželov, ktorí tento jej názor nezdieľajú a ktorí sa s tým stavom, že dieťa mať nemôžu, nezmierili a chcú proti tomu spraviť, čo im súčasná medicína umožňuje.

Treba tej poslankyni pripomenúť, že umelé oplodnenie je podľa vedeckých ukazovateľov pre čoraz viac párov jedinou šancou. A áno, aj kresťanských párov.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Kristina Križanová je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Komentáre

Teraz najčítanejšie