Denník N

Rúška fungujú, plešatí muži sú zraniteľnejší a ktorá krvná skupina je najodolnejšia. Nové zistenia o COVID-19

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Karanténne opatrenia mohli zachrániť tri milióny ľudí v jedenástich krajinách.

Jena je stotisícové mesto na východe Nemecka. Počet pozitívne testovaných na COVID-19 tu bol spočiatku podobný ako v iných nemeckých mestách.

Miestne úrady sa však 6. apríla rozhodli ako prvé v krajine zaviesť povinné nosenie rúšok na verejnosti. Ostatné regióny a mestá sa pridali až neskôr, v celom Nemecku to platilo od 20. do 29. apríla.

Rúška spomaľujú šírenie infekcie

Nemeckí vedci sa teraz pozreli na to, aký malo nosenie rúšok vplyv na šírenie koronavírusu v Jene, a porovnali to s mestami s dovtedy podobným priebehom epidémie. Zistili, že veľmi rýchlo po zavedení opatrení počet nových prípadov v Jene klesol na nulu.

Po dvadsiatich dňoch tu bol celkový počet prípadov o 25 percent nižší ako v porovnávacej skupine. V prípade vekovej skupiny nad 65 rokov bol pokles až 50-percentný.

Zdroj – ftp.iza.org

„Skutočne sme našli silnú a presvedčivú štatistickú oporu v tom, že nosenie rúšok na verejnosti v Jene výrazne znížilo počet nakazených,“ píše sa v štúdii.

Kým v začiatkoch epidémie mnohí spochybňovali efektivitu rúšok, posledné týždne priniesli viacero dôkazov o tom, že ide o úspešnú obranu proti vírusu. Potvrdzuje to napríklad júnová štúdia v časopise Lancet.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý piatok následne zmenila aj svoje odporúčanie, na verejnosti by sa podľa nej mali nosiť rúška v prípade „rozsiahleho prenosu a ak nie je možné dodržať fyzický odstup“.

Krvné skupiny a COVID-19

Medzinárodný tím vedcov sa pozrel na genetiku a krvné skupiny a ich vzťah k vážnemu priebehu COVID-19.

Skúmali vzorky krvi od skoro 1600 pacientov z Talianska a zo Španielska. Išlo výhradne o ľudí, u ktorých choroba viedla až k respiračnému zlyhaniu.

Autori štúdie zistili, že náchylnejší na ťažký priebeh choroby sú ľudia, ktorí majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Príroda, Zdravie

Teraz najčítanejšie