Mitsubishi cíti po 70 rokoch hanbu, že z amerických zajatcov urobila otrokov

Japonská firma Mitsubishi ľutuje svoje činy z 2. svetovej vojny. Prevádzkovala totiž pracovné tábory, v ktorých boli vojnoví zajatci týraní a využívaní ako otroci na ťažbu surovín.
Mitsubishi sa v nedeľu ospravedlnila americkým vojakom, ktorých počas 2. svetovej vojny väznila a využívala ako otrokov na prácu v baniach.
Prvé po desaťročiach
Vôbec prvé verejné ospravedlnenie japonskej firmy prichádza po 70 rokoch od ukončenia vojny v Pacifiku. Firma dnes vyrába automobily, elektroniku, poskytuje finančné služby a ťaží suroviny.
„Dnes sa s pocitom smútku a hanby ospravedlňujeme za tragické udalosti svojej minulosti a vyjadrujeme hlboké odhodlanie pracovať v ústrety lepšej budúcnosti,“ reagoval na činy svojich predchodcov Hikaru Kimura, vysokopostavený riaditeľ konglomerátu Mitsubishi.
S firmou, ktorá cez vojnu vyrábala napríklad bojové lietadlá Zero, sa spája celkovo šesť pracovných táborov. Väznili v nich 2 041 vojakov, takmer polovica pochádzala z USA, pričom ostatní zajatci boli z Číny, Británie alebo Filipín.
Ako uviedol Rabín Abraham Cooper z Múzea tolerancie v Los Angeles, ktoré hostilo pozostalých z pracovných táborov aj predstaviteľov Mitsubishi, japonská vláda spolu s domácimi firmami držala 12-tisíc amerických vojakov, z ktorých viac ako 1 100 neprežilo.
Ako v otroctve
Zajatci suplovali chýbajúcu pracovnú silu, avšak pracovali v oveľa horších podmienkach ako ľudia, ktorých nahrádzali.
Jedným z mála pozostalých, ktorí sa dožili ospravedlnenia, je 94-ročný James Murphy z Kalifornie. „Sedemdesiat rokov od konca vojny žiadali zajatci, ktorí pracovali pre tieto japonské firmy, niečo veľmi jednoduché. Žiadali ospravedlnenie,“ citoval vojnového veterána Business Insider.
Podľa neho išlo o otroctvo v každom ohľade: nemali sme jedlo, hygienu, lieky ani oblečenie.
Murphy ospravedlnenie z úst predstaviteľa Mitsubishi Hikaruma Kimuru prijal a nazval ho úprimným, aj keď nehovorí o kompenzáciách.
Ako informuje Guardian, Kimura sa odmietol vyjadriť k súdnemu sporu, ktorý firma vedie s pozostalými čínskych mužov, ktorí boli počas vojny nútení pracovať pre Japonsko okupujúce región Mančuria. Tí od konglomerátu žiadajú milióny dolárov ako kompenzáciu za utrpenie, ktorým prešli ich predkovia.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].