Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Slovensko je na začiatku kauzy, akú ešte nezažilo

Vláda Igora Matoviča mohla byť sledovaná. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vláda Igora Matoviča mohla byť sledovaná. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Veľká razia na úrade vlády má potenciál na škandál desaťročia i viac. 2. Republika zažila najhorší apríl v histórii samostatnosti. 3. Robíme ďalší veľký krok k pocovidovej normálnosti.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Veľká razia na úrade vlády má potenciál na škandál desaťročia i viac

Toľko sa hovorilo, že štátne IT je semenišťom zločinu, až na príslušné inštitúcie vrátane úradu vlády prišli urobiť policajti z NAKA raziu. Netreba sa nechať pomýliť, že tam práve rozkazuje nová vicepremiérka pre informatizáciu Veronika Remišová zo Za ľudí. Prípad sa začal za predchádzajúcej garnitúry.

Čo sa vlastne stalo – desiatky policajtov na rôznych miestach v hlavnom meste vrátane úradu vlády hľadali zariadenia, o ktorých mali podozrenie, že slúžili na sledovanie štátnej siete Govnet.

Čo našli, budú teraz skúmať. Ak sa podozrenie potvrdí, ktosi zatiaľ neznámy mal prístup k najcitlivejšej komunikácii štátu. Mohol si čítať maily ministrov či počúvať telefonáty prokurátorov, mohol zistiť prakticky čokoľvek, na čom štátu záleží. Govnet totiž má slúžiť práve na zabezpečenú komunikáciu jeho orgánov.

V tomto prípade teda nejde o tradičné kradnutie či manipuláciu s tendrami, ale ešte o niečo vážnejšie. Čelíme tu totiž reálnej predstave, pri ktorej je akýsi Marian Kočner obyčajný trafikant, ktorý práve bledne závisťou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie