Denník N

O hlasoch v hlave

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

King mi prezradil, že jeho kroky vedie anjel strážny, vďaka ktorému sa vie rozhodnúť, čo je správne. Nemal však ambíciu využiť to na kariéru.

Autor je spisovateľ

Kedysi dávno, keď ešte v Kamerune nezúrila občianska vojna a dalo sa tam pomerne pohodlne cestovať, som sa v jednej krčme v Bamende zoznámil s miestnym štamgastom, najcharizmatickejším charizmatikom široko-ďaleko. Bol populárnou postavičkou, akýmsi talizmanom podniku, na ktorého majiteľ, barmani ani hostia nedali dopustiť. Bavili sa na ňom, uťahovali si z neho, ale zároveň sa s ním s úctou vítali a lúčili.

Za každú fľašu piva sa stal podnikovým rozhlasom i televíziou, nikomu neprekážali jeho pomočené nohavice a spotená košeľa. Jeho spontánny prúd reči, v ktorej sa zlievali náhodne zachytené, poprekrúcané fakty s Bibliou a jemne halucinačným komentárom plným skomolenín a novotvarov, bol zárukou zábavy a plnej terasy. Pri jeho absurdných slovných spojeniach by sa Ionesco pýril v zahanbení a závisti. Iné krčmy mali tanečníkov, čarodejníkov alebo hulákajúce aparatúry, tu rozprával King.

Krčma stála oproti baptistickému kostolu. King si tam ráno do sýtosti zaspieval a len čo sa po bohoslužbe brána otvorila, už stál na terase a dával svoje kázanie. Prezradil mi, že jeho kroky vedie Duch Svätý alebo, ak chcem, anjel strážny, čo je vlastne niečo podobné v menšom, jeho myšlienková individualizácia.

Vysvetlil mi, že anjel strážny mu každý deň pomáha, dáva mu vnuknutia, vďaka nemu vie, čo je správne a ako sa zachovať. Nikdy ho nevidí, ale počuje ho zreteľne, hlas má podobný zachrípnutej speváčke. Napríklad má chuť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie