Denník N

Valášek: Chcem počuť, ako chce Za ľudí zabojovať o státisíce rozbitých voličov

Bývalý veľvyslanec pri NATO, dnes poslanec strany Za ľudí a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti. Foto N - Vladimír Šimíček
Bývalý veľvyslanec pri NATO, dnes poslanec strany Za ľudí a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti. Foto N – Vladimír Šimíček

Aliancia už nie je, čo bývala, a nevieme, či sa Trump dokáže rozhodovať správne, rozpráva bývalý veľvyslanec pri NATO Tomáš Valášek.

Začnime premýšľať, ako zachrániť Slovensko pred ekonomickým kolapsom, a prestaňme viesť nezmyselné kultúrne vojny a debaty o nedeľnom predaji, hovorí šéf európskeho výboru v parlamente a bývalý veľvyslanec pri NATO Tomáša Valášek (Za ľudí).

Rozprávame sa o tom:

  • ako si predstavuje stranu Za ľudí po mnohých sklamaniach, ktorými si strana prešla;
  • s čím by mal prísť nový líder po Kiskovi;
  • prečo už NATO nie je, čo bývalo, a o novej realite pri Trumpovi;
  • o Pellegriniho odchode od Fica a jeho pokuse reštartovať sociálnu demokraciu;
  • o výzvach, ktorým čelí Slovensko pred rekordnou recesiou, a o šanci storočia v podobe záchranného balíka EÚ.

V parlamente máte veľmi nezvyčajnú opozíciu – na jednej strane fašistov, na druhej Smer spájaný s korupčnými škandálmi a eróziou právneho štátu a podozrivými vzťahmi s mafiou. Ako ich beriete? 

Obe strany sú, samozrejme, sklamaním a mrzí ma, že nemáme normálnu opozíciu, teda stranu, ktorá neťahá so sebou fašistickú ideológiu, ani stranu bez korupčnej záťaže ako Smer. Vidím to v dennodennej praxi – úloha opozície je dôležitá. Nikto nie je taký dokonalý, aby zákony predložil bez akejkoľvek chyby či bez priestoru na zlepšenie. Ako poslanci vládnej koalície sa snažíme vládne návrhy vylepšiť ešte pred tým, než prídu do parlamentu, alebo potom vo výboroch, ale faktom je, že často nám veci ujdú. A práve zdravo fungujúca opozícia je za normálnych okolností tá, ktorá tieto chyby vychytá, prípadne príde s nápadmi, ktoré nám nenapadli. Je superdôležitá z hľadiska kvality zákonov.

Asi aj verejná debata je zdravšia, ak funguje opozícia dobre. 

Určite. Časť voličov inštinktívne verí koalícii, ale iná časť podporí návrhy vlády až po kvalitnej diskusii – chcú počuť argumenty za aj proti a nechávajú sa presvedčiť až po vypočutí oboch stránok mince. Preto ma veľmi mrzí, že vo vláde nie je PS/Spolu. Ich politika a kvalita ich ľudí tu chýbajú. V opozícii nie je skoro nikto, kto by vedel dôveryhodne hrať ich konštruktívnu úlohu.

Pellegrini vyhlásil, že odchádza od Fica. Mohla by sa jeho strana stať normálnou opozíciou? 

Aj medzi Ficovými alebo Pellegriniho ľuďmi je viacero dobrých poslancov, ktorí svojimi vystúpeniami v pléne pomáhali zlepšiť zákony. Nie je to tak, že opozícia si vôbec neplní svoju úlohu – no ťahajú so sebou bremená, o ktorých sme sa rozprávali. Teraz, keď prišlo k rozštiepeniu Smeru, predpokladám, že na oboch stranách ostanú šikovní poslanci, ale úprimne – nevidím ani na strane bývalého premiéra Pellegriniho, súdiac podľa tímu, čo si stavia, že by sa chcel nejako aktívne zbaviť toho korupčného biľagu minulosti. Sú za ním ľudia ako pán Raši alebo pán Žiga, ktorí budú preňho reputačnou záťažou. Ak je toto reštart a pokus o rehabilitáciu sociálnej demokracie, tak je veľmi polovičatý. Vidím tam ľudí, ktorí majú čo vysvetľovať. V očiach mnohých normálnych ľudí toto nebude reálna alternatíva.

Teší vás, že poslanec Blaha (Smer) sa nestal predsedom výboru pre ľudské práva? 

Potešilo ma to. Myslím si, že zločiny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Koronavírus

Matovičova vláda

Za ľudí

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie