Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Trump zaskočil Európu rozhodnutím, ktoré sa týka aj našej bezpečnosti

Trump počas návštevy amerických vojakov v Nemecku. Foto - TASR/AP
Trump počas návštevy amerických vojakov v Nemecku. Foto – TASR/AP

V Európe koronavírus ustupuje, no vo zvyšku sveta sa šíri rýchlejšie ako doteraz. Rekordy hlásia z Južnej Ameriky aj z Indie. Ohniská nákazy sú aj v poľských baniach.

Vo Svetovom newsfiltri okrem situácie v Poľsku píšeme aj o dôležitom Trumpovom rozhodnutí, ktoré sa týka aj našej bezpečnosti, o míľniku v boji proti koronavírusu na Novom Zélande a o tom, že Venezuela nemá benzín, hoci má najväčšie ložiská ropy na svete.


Severná Amerika: Trump ide proti spojencom

Donald Trump znovu vyvolal pochybnosti o sile transatlantického spojenectva. Môže za to jeho najnovší plán stiahnuť z Nemecka viac ako 9 500 amerických vojakov.

O čo ide: Prítomnosť amerických vojsk v Nemecku sa považuje za osvedčený prejav spojenectva USA a Európy, teda spolupráce, ktorá je za vlády Trumpa často spochybňovaná. Okrem toho slúži aj na odstrašenie prípadnej agresie proti európskym členom NATO.

Trump chce počet amerických vojakov v Nemecku znížiť na 25-tisíc, no s tým nesúhlasia ani predstavitelia Republikánskej strany, ktorí málokedy otvorene vystupujú proti vlastnému prezidentovi. Stiahnutie vojakov podľa nich len „povzbudí agresiu Ruska” v Európe.

V liste, ktorý napísali Trumpovi, súhlasia, že aj Nemecko musí viac prispievať k spoločnému obrannému úsiliu, no dodávajú, že americké jednotky v krajine pomohli zabrániť ďalšej svetovej vojne a urobili Ameriku bezpečnejšou.

Trumpova motivácia môže byť v tomto prípade aj osobná. Amerického prezidenta

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

    Kríza vo Venezuele

    Podcasty Denníka N

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie