Denník N

Člen Bez ladu a skladu viedol najlepšiu pôrodnicu, pre klip ho odvolali

Peter Kaščák (vpravo) na koncerte Bez ladu a skladu. Foto – TASR
Peter Kaščák (vpravo) na koncerte Bez ladu a skladu. Foto – TASR

Peter Kaščák viedol pôrodnícko-gynekologickú kliniku šesť a pol roka. Teraz ho odvolali, lebo s kamarátom Branislavom Jobusom nakrúcali klip v nemocnici, keď tam nik nebol.

Trenčianska pôrodnica je už niekoľko rokov hodnotená ako najlepšia na Slovensku. Do pondelka ju viedol Peter Kaščák, člen slávnych Bez ladu a skladu a brat hudobníka a organizátora Pohody Michala Kaščáka.

V pondelok ho vedenie nemocnice z postu primára odvolalo. „Informácia, ktorá viedla k odvolaniu, je nakrútenie klipu v operačnej sále,“ vysvetľuje Kaščák. Išlo o klip speváka Braňa Jobusa zo skupiny Karpatské Chrbáty, s ktorým sa Kaščák dlho pozná. Pacienti pri nakrúcaní neboli, klip sa volá Žlčníkový záchvat.

Tu si pozrite videoklip Braňa Jobusa: 

„Kategoricky odmietam aj teoretickú možnosť ohrozenia starostlivosti a zdravia pacientov či hygienického problému,“ povedal teraz už bývalý primár. Na klip využili priestor, ktorý bol voľný, a pacienti ani netušili, že sa niečo také udialo. „Vo sne mi nenapadlo, že by z toho mohol byť problém,“ povedal s tým, že ak aj urobil chybu, tak takýto trest je neprimeraný.

Výroba klipu bez toho, aby to oznámil riaditeľovi nemocnice, je podľa nemocnice zásadne porušenie pracovnej disciplíny. „Bez súhlasu vedenia nemocnice povolil cudzím osobám v civilnom oblečení vstup na funkčnú operačnú sálu, čím mohol vystaviť pacientky zvýšenému riziku infekčných komplikácií,“ tvrdí nemocnica. Došlo podľa nej k vážnemu porušeniu hygienicko-epidemiologického režimu pracoviska a vedeniu nemocnice neumožnil vopred zaujať stanovisko k svojmu zámeru.

Kaščák gynekológa robí 21 rokov. Na klinike pracuje od skončenia školy, zatiaľ na nej ostane ako lekár. „Je to veľmi čerstvé. Neviem, čo bude o pol roka, o rok. Na tejto klinike sa dnes robí dobrá medicína,“ povedal.

Jobus: Vraciame sa do socializmu

„To je strašné. Mrzí ma to,“ reagoval na odvolanie dlhoročného kamaráta Branislav Jobus. Potvrdil, že pri nakrúcaní neboli žiadni pacienti.

„Chceli sme si spraviť radosť. Myslel som si, že to bude také ľudské,“ povedal. Ostatné operačné sály boli podľa neho voľné a celé nakrúcanie trvalo 25 minút. Nepovažuje za normálne, aby za takúto vec odvolali riaditeľa kliniky, ktorá má také dobré výsledky. „Ako keby sa vrátil socializmus, je to neuveriteľné.“

S vedením nemocnice spory Peter Kaščák nemal. „Riaditeľa poznám dlhé roky a vychádzal som s ním veľmi dobre,“ hovorí. Problémy nemal ani s ministerstvom zdravotníctva, pod ktoré táto nemocnica patrí, a Kaščák je jedným z odborníkov ministerstva.

Michal Kašèák (uprostred) a èlenovia jeho kapely Bez ladu a skladu vystúpili neèakane ako prekvapenie na hudobnom festivale Bažant Pohoda 19. júla 2008 na letisku v Trenèíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa *** Local Caption *** kultúra hudba slovenský letný hudobný festival  12. roèník Bažant Pohoda hudba koncerty hudobníci hudobné skupiny trenèianske letisko hostia kapela Bez ladu a skladu
Bez ladu a skladu mali problémy za socializmu a majú aj teraz. Foto – TASR

Kaščák má kuloárne informácie, že ľudia, ktorí sa mú chcú pomstiť, si hľadali len zámienku a zneužili na to svoje postavenie. O koho ide, povedať odmietol. „Mal som signály, že niektorí ľudia ma neradi vidia vo funkcii. Je tu 21 lekárov a nie každému môj štýl riadenia a nároky vyhovujú, nie každému sa podaria splniť ambície,“ dodal.

Riaditeľ nemocnice Stanislav Pastva  potvrdil, že až na súčasné pochybenie Peter Kaščák svoju prácu vykonával svedomito a zodpovedne. „Nemám informáciu o žiadnych iných konfliktných situáciách a sporoch s doktorom Kaščákom.“ Od utorka povedie kliniku Rudolf Lintner.

Prácu už bývalého primára oceňuje aj analytik HPI Tomáš Szalay. Pre to, že neoznámil nakrúcanie na operačnej sále, príde oddelenie o primára, ktorý dosahoval jedny z najlepších výsledkov v pôrodníctve na Slovensku, povedal. „Ak sa zdvihne a odíde do Česka, Nemecka alebo inde, nemožno sa mu čudovať. Čudovať sa možno neproduktívnemu plaču, že šikovní ľudia odchádzajú. A nie je to pre peniaze,“ dodal Szalay.

Kritický Rybníček

Kaščáka sa zastal aj primátor Richard Rybníček, tiež člen Bez ladu a skladu. „Od piatka mám informácie, že mal byť odvolaný, neveril som tomu, že by sa to mohlo stať.“ Riaditeľ nemocnice podľa primátora týmto rozhodnutím ohrozuje starostlivosť o pacientky. Kaščák rodil podľa primátora aj deti riaditeľa nemocnice.

Primátor Trenčína Richard Rybníček. Foto - TASR
Primátor Trenčína Richard Rybníček. Foto – TASR

„Riaditeľ sa nechal vtiahnuť do politickej hry. Nechápem, komu Peter Kaščák môže prekážať po výsledkoch, ktoré má. Politika v tomto štáte začína zasahovať aj do oblasti, kde nemá čo robiť. Je to skôr politické rozhodnutie,“ povedal Rybníček. Žiadne kroky na to, aby sa Kaščák vrátil do svojej pozície, však neplánuje.

Za odvolaním primára je podľa neho minister zdravotníctva Viliam Čislák. Dôvody na jeho odvalenie označil Rybníček za absurdné. Uznáva, že to mohol nahlásiť vedeniu nemocnice, ale nie je to pochybenie na odvolanie. „Myslím si, že minister Čislák dostal podnet od niekoho, kto chcel primára Kaščáka z nemocnice dostať. Nejaký zjavne vplyvný udavač presvedčil ministra, aby dal pokyn na jeho odvolanie,“ hovorí Rybníček.

Ministerstvo zdravotníctva s postupom vedenia nemocnice súhlasí. „Nie je prípustné, aby sa na funkčných operačných sálach bez vedomia vedenia a bez epidemiologických opatrení natáčali akékoľvek videoklipy a vstupovali tam cudzie osoby.“

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=603831136385891&id=577215089047496

Odmieta, že by minister do rozhodnutia vedenia zasahoval: „Ministerstvo ani minister nezasahujú do personálnych aktivít nemocnice a už vôbec nie strana Smer. Pán primár stratil svoju funkciu, pretože zásadne porušil pracovnú disciplínu,“ dodala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Brat odvolaného riaditeľa Michal Kaščák je členom redakčnej rady Denníka N.

Odvolanie primára Kaščáka

Slovensko

Teraz najčítanejšie