Denník N

Nestačí len vymeniť generálneho prokurátora. Chce to systémovú reformu

Je naivné očakávať, že ryby si samy vypustia svoj vlastný rybník a prokuratúra sa sama od seba zreformuje zvnútra.

Autor je predsedom strany Maďarské fórum

Kočnerova Threema nám odkryla, že značná časť slovenskej prokuratúry bola (a možno doteraz je) aktívnou súčasťou korupčného systému. Treba tiež povedať, že aj napriek tomu, čo sme čítali v obludnej Kočnerovej komunikácii, je na prokuratúre veľa čestných a slušných prokurátoriek a prokurátorov.

Problém je inde a skrýva sa v nastavení systému, ktorý prokuratúre dovoľuje politicky zasahovať do citlivých káuz. A čo je najhoršie, prakticky neobmedzené právomoci generálneho prokurátora z neho robia vládcu akéhosi „štátu v štáte“.

Je jasné, že sovietsky model prokuratúry, ktorý u nás stále pretrváva, je dnes prekonaný a nereflektuje stav, v akom sa Slovensko nachádza. Preto som presvedčený, že tento systém si zaslúži hĺbkovú reformu, nestačí len vymeniť najvyššieho šéfa.

Súčasná situácia na politickej scéne po volebnej porážke smeráckej mafie umožňuje riešiť nielen zmenu pravidiel voľby generálneho prokurátora, ale hlavne systémovú zmenu. Je čas odpútať sa od sovietskeho typu riadenia a prokuratúru dôkladne zreformovať. Slovensko to nevyhnutne potrebuje.

Je naivné očakávať, že ryby si samy vypustia svoj vlastný rybník a prokuratúra sa sama od seba zreformuje zvnútra. Musí to byť rázne politické rozhodnutie a je na vládnych politikoch, aby ho konečne urobili. Nech nezabúdajú na to, že jedným z rozhodujúcich faktorov ich volebného úspechu bolo volanie po zmene a opustenie „tradičných modelov“ politickej mafie, ktorá nám tu vládla 12 rokov. Ruka v ruke s tým musí prísť aj zmena modelu riadenia a organizácie prokuratúry.

Bez toho totiž vážne hrozí, že sa nič nezmení a všetci zločinci, ktorí budú mať vplyv na šéfa slovenskej prokuratúry, budú môcť i naďalej pokojne spávať. Preto je kozmetická zmena zákona a prostá výmena persón na čele prokuratúry úplne zbytočná. Budem pozorne sledovať, či sa to koaličným politikom podarí.

Maroš Žilinka

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie