Denník N

Matovič u Orbána alebo politika stredoeurópskej dvojtvárnosti

Foto - TASR
Foto – TASR

Prvé stretnutie: kým maďarský premiér rečnil o ázijských stepiach, slovenský prekvapil svojím progresívnym prístupom. Orbánove ďalšie plány poznáme, Matovičove môžeme zatiaľ len tušiť.

Autor je publicista

Viktor Orbán asi nečakal, že na spoločnej tlačovke s Igorom Matovičom príde k udalosti, ktorá v súčasnom Maďarsku vôbec nie je bežná: maďarskému premiérovi niekto položí naozajstnú otázku. Orbán totiž vôbec nekomunikuje s nezávislými médiami, rozhovory poskytuje len provládnym novinárom, ktorí by mu nikdy nepoložili citlivú otázku. Teraz to bolo trochu iné.

Z prítomných maďarských novinárov dostal možnosť pýtať sa iba predstaviteľ verejnoprávnej televízie, ktorá je maximálne servilná voči vláde. Reportér TA3 sa však Orbána opýtal, ako to myslel so svojím prejavom k výročiu Trianonu, v ktorom hovoril o maďarskej krivde a blížiacom sa maďarskom víťazstve.

Orbán reagoval komplikovanou úvahou o tom, že maďarské a slovenské vnímanie Trianonu nikdy nebude rovnaké, pretože Maďari sú posledným národom starého sveta ázijských stepí, ktorým nikto na svete nemôže rozumieť. Dodal však, že sa treba pozerať dopredu a sústrediť sa na spoluprácu so susedmi.

Všetci prítomní politici sa o stretnutí vyjadrovali veľmi pozitívne a vyzdvihovali priateľskú atmosféru. Rokovanie však bolo trochu iné ako doterajšie slovensko–maďarské medzištátne stretnutia.

Orbánov prejav

Orbán neinicioval, aby sa na stretnutí riešil aj Trianon. Po novinárskej otázke premiéri potvrdili, že tému otvoril Matovič, ktorý veľmi konzistentne hovoril aj o podpore maďarskej menšiny na Slovensku.

Orbána akoby zaskočilo, že slovenská vládna delegácia a slovenskí novinári sa tak čulo zaujímajú o tému Trianonu a o maďarské stanovisko. Maďarský premiér možno predpokladal, že jeho prejav, ktorý predniesol v mestečku Sátoraljaújhely, nevzbudí medzinárodnú pozornosť. Ak si to naozaj myslel, tak sa mýlil, pretože viaceré zahraničné médiá si jeho prejav všimli a zaradili ho do radu ďalších nacionalistických prejavov, ktorými sa Orbán v posledných mesiacoch zviditeľnil.

V Rumunsku napríklad vyvolalo rozruch, keď pred maturitami z dejepisu zverejnil Orbán na svojom Facebooku fotku s glóbusom s historickým veľkým Uhorskom. Na Slovensku situáciu komplikovala aj kauza memorandum, keď predstavitelia SMK predložili premiérovi Matovičovi dokument s „požiadavkami maďarskej komunity“.

Sté výročie Trianonu ukázalo, že maďarsko-slovenské vzťahy, ktoré v poslednej dekáde všetci len vychvaľovali, sú oveľa krehkejšie, než sa nám mohlo vzdať. Aký ďalší vývoj naznačilo prvé stretnutie Matoviča s Orbánom?

Roky mieru

K veľkému maďarsko-slovenskému medzištátnemu zmiereniu došlo po roku 2012, keď premiéri oboch krajín začali uprednostňovať pozitívne výsledky spolupráce a odmietali otvárať neuralgické témy posledných rokov – dvojaké občianstvo, zákon o štátnom jazyku, vykázanie maďarského prezidenta zo Slovenska, kauzu Hedvigy Malinovej, útok polície na fanúšikov na zápase DAC – Slovan a podobne.

Vlády Roberta Fica nenamietali proti čoraz výraznejším finančným dotáciám smerujúcim z Budapešti na južné Slovensko, ale ani Budapešť nežiadala žiadne veľké gestá voči Maďarom žijúcim na Slovensku. Spoločné – hlavne dopravné a energetické – projekty začali prinášať skutočné výsledky, ktoré boli pre obe strany prospešné.

Viktor Orbán aj teraz vyzdvihol nový most v Komárne – tento projekt označil za historický úspech. Mimochodom, most stavia firma Lőrinca Mészárosa, najväčšieho maďarského oligarchu, ktorý je podľa názoru viacerých maďarských opozičných analytikov bielym koňom Viktora Orbána.

Prekonať ideologické nezhody medzi Smerom a Fideszom pomohla aj migračná kríza, ktorá priniesla pre nacionalistov strednej Európy nových nepriateľov a spojila ich v boji proti „zvrhlým liberálom“ na západe a „barbarským moslimom“ na východe. Orbán sa postavil na čelo tohto boja a veľmi šikovne na svoje ciele zneužil aj zoskupenie V4, ktoré mu dodalo oveľa väčšiu váhu, než akú v skutočnosti Maďarsko v európskej politike má. Priateľstvo so Slovenskom je teda pre Orbána ako jasného favorita parlamentných volieb v Maďarsku v roku 2022 strategickým záujmom.

Orbán a revizionizmus

Prečo teda Orbán riskuje toto priateľstvo tým, že prednesie reč, ktorou môže proti sebe veľmi ľahko poštvať svojich susedov?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matovičova vláda

Komentáre

Teraz najčítanejšie