Denník N

Kam vírusy v lete miznú? Prečo sa SARS už nevrátil? 6 otázok k druhej vlne koronavírusu

Ilustračné foto - Unsplash/Engin Akyurt
Ilustračné foto – Unsplash/Engin Akyurt

Píše John Lauerman, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Kým svetoví politici zavádzajú opatrenia na záchranu ekonomiky zasiahnutej pandémiou koronavírusu, celý svet sa zmieta v strachu, ktorý by sa dal vystihnúť dvomi slovami – druhá vlna.

Ľudia sa boja, že potlačená pandémia sa vráti v ešte väčšej sile, čo spôsobí opätovné šírenie infekcie, preplnené nemocnice a ďalšie zavedenie karanténnych opatrení. Obavy rastú spolu s tým, ako sa zvyšuje počet nových prípadov nákazy v Ázii a Spojených štátoch.

1. Čo znamená druhá vlna?

Nie je to práve vedecký termín s presne určenými parametrami. Odkazuje na ďalší kritický nárast prípadov v určitej oblasti, ktorý sa objaví po tom, čo bol pôvodný nárast potlačený.

Nové patogény spôsobujú pandémie, voči ktorým väčšina ľudí nemá imunitnú ochranu. To je dôvod, prečo môžu prepuknúť po celom svete. Pandémie síce nie sú bežné, no ich najčastejšou príčinou býva práve vírus chrípky.

Často sa stáva, že nová forma vírusu sa šíri po svete ako cunami a potom sa dá na ústup. Po pár mesiacoch sa vráti späť a opäť zasiahne veľkú časť sveta.

2. Ako to vyzerá s koronavírusom?

Krajiny sa snažili bojovať s pandémiou zavedením karanténnych opatrení, ktoré spomalili šírenie vírusu, no väčšina ľudí preto ostala náchylná na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie