Denník N

Vyskúšali sme si prvú cestu k moru v čase korony. Zažili sme Chorvátsko bez rúšok a davov ľudí

Mesto Rovinj a prázdne pláže na ostrove Krk. Foto N - Vladimír Šimíček
Mesto Rovinj a prázdne pláže na ostrove Krk. Foto N – Vladimír Šimíček

Prejazd cez hraničné priechody na ceste za morom je bez zádrhov. Prázdne chorvátske ostrovy sa spamätávajú z izolácie, turisti sa tam vracajú len veľmi pomaly.

Po týždňoch izolácie a uzavretých hraníc sa v Chorvátsku veľmi pomaly a s oneskorením začína letná sezóna. Je to prvé leto v čase korony a už teraz je zrejmé, že bude úplné iné, na aké sú domáci aj turisti zvyknutí.

Do Chorvátska sme vycestovali hneď v prvom týždni, keď slovenská vláda rozhodla o vzájomnom otvorení hraníc so 16 krajinami. Vyrazili sme v piatok ráno a vrátili sa v nedeľu večer. Otestovali sme si cestu cez Rakúsko a Slovinsko a cestou späť aj cez Maďarsko, ktoré začalo púšťať turistov z Chorvátska až v piatok.

Na niektorých miestach ľudia nosili rúška, čím sme šli viac na juh, tým boli postcovidové pravidlá ležérnejšie.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

Ako prvý cieľ sme si vybrali miesto, ktoré je na pevninskom pobreží, nie veľmi ďaleko – teda na Istrii a ideálne s pekným historickým centrom a plážami poruke. Vyšlo nám z toho mesto Rovinj, respektíve Rovigno, ktoré niekoľko storočí patrilo Benátkam a kedysi bývalo ostrovom, kým v roku 1763 nezasypali kanál oddeľujúci ostrov od pevniny.

Vyrazili sme neďaleko Auparku v Bratislave presne o šiestej ráno z benzínovej stanice, kde sme si kúpili prvú diaľničnú známku do Rakúska. Po pár minútach

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

EÚ proti korone

Koronavírus

  • v piatok na Slovensku pribudlo 23 nových prípadov nákazy
  • USA hlásia tretí deň za sebou rekordný počet novoinfikovaných
  • vo svete zaznamenali rekordných 228-tisíc prípadov za deň

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie