Denník N

Najslávnejšieho čínskeho futbalistu vymazali z dejín. Stranu by mali vykopnúť z ľudstva, hovoril

Chaj-tung Chao v čínskej reprezentácii. Foto: TASR/AP
Chaj-tung Chao v čínskej reprezentácii. Foto: TASR/AP

Za dvanásť rokov odohral v čínskej futbalovej reprezentácii 107 stretnutí a dal 41 gólov. Chaj-tung Chao je najlepším strelcom čínskej futbalovej histórie a výrazne pomohol k jedinej účasti Číny na MS v roku 2002.

Ak by ste sa však chceli o jeho úspechoch dočítať na čínskom internete, nenašli by ste o ňom ani zmienku. Dôvod? Chao sa ako prvý známy čínsky športovec otvorene pustil do politického režimu v Číne.

Urobil to pri príležitosti 31. výročia krvavého potlačenia protestov na námestí Nebeského pokoja v Pekingu, pri ktorých bezpečnostné zložky podľa BBC zabili stovky, možno až tisíce demonštrantov, ktorí žiadali demokratizáciu Číny.

Chao podľa CNN vystúpil v dvoch videách na YouTube kanáli čínskeho miliardára Wen-kuej Kua, ktorý žije v exile v USA. Komunistická strana podľa neho napáchala „strašidelné zverstvá proti ľudskosti“ a stranu označil za „teroristickú organizáciu“.

Syna prepustili z klubu

YouTube je v Číne zakázaný, ale Chaove slová začali rýchlo kolovať po čínskych sociálnych sieťach. V druhom videu, ktoré bolo 53-minútovým rozhovorom, sa popri Chaovi objavila aj jeho manželka Čao-jing Jie, niekdajšia svetová jednotka v bedmintone.

„Komunistickú stranu Číny by mali vykopnúť z ľudstva. Duch komunizmu už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie