Denník N

Psychologička: Ak rešpektujeme dôstojnosť človeka s demenciou, nestiahne sa, ale rozkvitne

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vedkyne z UK skúmali, ako o ľuďoch s demenciou a Alzheimerovou chorobou píšu slovenské médiá. Zistili, že vytvárajú pokrivený obraz, ktorý vedie k ich dehumanizácii a vylúčeniu.

Keď sa v médiách píše o rakovine či iných závažných ochoreniach, nezriedka ide o príbehy nezdolnosti pacienta či pacientky, ktorí sa nevzdali a s chorobou aktívne bojovali.

To isté neplatí pre demenciu a Alzheimerovu chorobu, ukázala analýza mediálnych výstupov na Slovensku z rokov 2015 až 2018.

Pacienti s demenciou či Alzheimerovou chorobou sa obyčajne vykresľujú ako „živé mŕtvoly“ a „obete krutej choroby“, ktorá ich pripravila o pamäť, koncentráciu, orientáciu či reč, takže sú vnímaní ako „nesvojprávne bytosti“.

Takej diagnózy sa ľudia boja a hrozí, že svoje ťažkosti nebudú riešiť. „Človek, ktorý by sa na Slovensku verejne prihlásil k demencii, by bol stigmatizovaný a namiesto s pochopením by sa stretol s nezáujmom, prípadne s ľahostajnosťou. Negatívne emócie späté s demenciou majú negatívny vplyv na ochotu ľudí nechať sa vyšetriť. Neviditeľnosť ľudí s demenciou prispieva k ich dehumanizácii a k nerešpektovaniu ich práv na dôstojnú existenciu a adekvátnu starostlivosť,“ uvádza sa vo výskume o následkoch toho, ako sa u nás píše o demencii.

Dehumanizácia a vylúčenie

Alzheimerova choroba sa v médiách prirovnáva k „sociálnej smrti“ či „zákernému monštru“, ktoré človeka pripravilo o všetko.

„Človek s demenciou je postavený do roly objektu, ktorý je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek, Zdravie

Teraz najčítanejšie