Denník N

Starousadlík z Vlkolínca: Onedlho tu vymrie posledný obyvateľ, treba nás vyškrtnúť z UNESCO

Foto N – Andrej Bán
Foto N – Andrej Bán

Navštevujeme obľúbené turistické miesta na Slovensku a boli sme vo Vlkolínci. Väčšina lokalít na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO je na to pyšná, ubúdajúci obyvatelia Vlkolínca hundrú, že ich nápor turistov otravuje.

Bežná dedinská činnosť – chlap rúbe na kláte drevo. Keď si ide zotrieť z čela kropaje potu, zarazí ho výjav ako z českého filmu Samotáři (ktorý zrejme nevidel). S úžasom si všimne, že zboku, spredu, zľava, sprava, dokonca aj zozadu si ho fotografuje skupinka japonských turistov.

Predtým prekročili výstražnú červenú pásku s nápisom NO ENTRY. Na zdvorilých Japoncov neobvyklý prejav drzosti. Priviezli ich autobusom, ktorý pri cúvaní poškodil tradičnú studňu s hriadeľom. Sprievodca im zrejme zabudol vysvetliť, že sa nenachádzajú v mŕtvom skanzene, ale v živej dedine, kde ich domáci poženú vidlami, ak im vlezú až, s prepáčením, do spálne.

Foto N – Andrej Bán

Foto N – Andrej Bán

„Boha vášho, nože oprobujte, ako sa rúbe drevo,“ oslovil ich 62-ročný Anton Sabucha, hlava jednej z posledných štyroch rodín, čo tu ostali žiť.

Japonci po slovensky príliš nerozumejú, ale z gesta pochopili, čo sa od nich očakáva. Jeden z nich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie