Denník N

Newsfilter: Pellegrini na Remišovú vytiahol operáciu tajnej služby a bez problémov vystriedal Fica

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Pellegrini už vedie samostatnú opozičnú politiku. 2. Tejto vláde asi nezáleží na tom, aby ju ľudia brali vážne. 3. U ministerky Milanovej bola návšteva z 19. storočia, nepáčila sa jej.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Pellegrini už vedie samostatnú opozičnú politiku

Vicepremiérka Veronika Remišová je neschopná a ohrozila bezpečnosť Slovenskej republiky. Tvrdili to Peter Pellegrini a Richard Raši, keď sa na tlačovke vyjadrovali k podozreniu, že štátnu sieť Govnet niekto odpočúval. Minulý týždeň o ňom informovala práve Remišová.

Dôvod, prečo o téme hovorili práve títo politici, je jednoduchý. V čase, keď malo k inštalácii sledovacích zariadení dôjsť, bol jeden z nich premiér a druhý vicepremiér zodpovedný práve za túto oblasť. Preto ak by sa naozaj preukázalo, že za ich pôsobenia došlo k takémuto masívnemu zlyhaniu, išlo by na ich účet.

Čo tvrdili Pellegrini a Raši:

 • podozrivé zariadenia v spolupráci s francúzskou stranou legálne inštalovala niektorá z našich tajných služieb,
 • išlo o reakciu na kybernetický útok proti ministerstvu zahraničia z roku 2019,
 • Pellegrini ako premiér v reakcii prikázal preveriť bezpečnosť Govnetu,
 • Remišovú podľa nich o neznámych zariadeniach informoval niekto, kto s akciou nebol a ani nemal byť oboznámený, a ona namiesto preverenia hneď podala trestné oznámenie,
 • vicepremiérka tým vraj ohrozila bezpečnosť štátu, pretože svojím konaním odkryla bezpečnostnú sieť a na jej popud ešte aj polícia odpojila zariadenia, ktoré mali sieť chrániť,
 • „Ide o kombináciu túžby po politickej pomste a totálnej neznalosti,“ tvrdí o Remišovej Pellegrini a avizuje, že na ňu podá trestné oznámenie.

Ako sa bráni Remišová:

Len veľmi všeobecne. Väčšinu jej stanoviska tvorí kritika stavu informatizácie za Pellegriniho a Rašiho, ktorá s touto kauzou nesúvisí. Govnetu sa týkajú len dva viac-menej defenzívne body.

 • Pellegrini a Raši vraj cítia, že im tečie do topánok, polícia po bývalej vláde našla nainštalované zariadenia, skúma ich, zisťuje, komu patria a čo robili.
 • Ona sama nemá kompetencie tlačiť na vyšetrovanie, pretože polícia koná pod dohľadom prokuratúry, pričom obe inštitúcie riadia nominanti Smeru.

V porovnaní s pomerne konkrétnymi Pellegriniho obvineniami a minulotýždňovými vyjadreniami samotnej Remišovej sú to v podstate iba frázy.

Kto má bližšie k pravde

Pellegriniho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Newsfilter

 • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
 • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
 • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie