Denník N

Večer pred štátnicami jej do izby vletel kameň. Sledovali sme, ako prvýkrát získala titul Rómka z Plaveckého Štvrtka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Len 7 percent Rómov študuje na vysokých školách. Karin Polakovičová získala titul ako prvá Rómka z Plaveckého Štvrtka, pričom v osade už mesiace žije pri bitkách a konfliktoch.

„Aké to bolo?“ pýta sa Karin Polakovičová, ktorá sa len polhodinu predtým dozvedela, že získala bakalársky titul. „Ako som pôsobila? Nebola som príliš drzá?“

Keď odpovedám, že primerane reagovala na stresovú situáciu a posudky školiteľa a oponenta, tak si vydýchne. „Musím si dávať pozor na to, aby som príliš neprejavila ten cigánsky temperament.“

Vážne nad tým rozmýšľa? „No jasné, som na akademickej pôde a musím byť distingvovaná, nezvyšovať hlas,“ vysvetľuje Karin.

Preto si večer predtým do prázdneho počítača neprecvičovala len prezentáciu, ktorou obháji svoju bakalársku prácu, ale aj vystupovanie. Aby nezvyšovala hlas, nenechala sa vytočiť a aby celkovo vystupovala, ako sama hovorí, distingvovane. „Keď niekam idem, rozmýšľam, ako sa správať. Či je vhodné byť teraz za Rómku alebo za niekoho, kým nie som. Väčšinou je to to druhé,“ hovorí Karin.

Začiatkom júna Karin štátnicami končila tri roky štúdia na Katedre sociálnej práce Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. Pred skúškou schudla 5 kíl, celé dni sa učila a vypínala si telefón a deň pred skúškou dokonca išla na pohotovosť, pretože bola s nervami v koncoch. „Lekár mi povedal, že je to len stres a aby som si doma napustila vaňu, zapálila sviečky a relaxovala,“ hovorí so smiechom.

Karin však mala o niečo viac dôvodov na stresovanie než klasický vysokoškolák. Veď koľkým študentom preleteli večer pred skúškou cez okná kamene?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie