Denník N

Video s guľovým bleskom na Slovensku zdieľali tisíce. V skutočnosti nešlo o guľový blesk ani Slovensko

Ilúzia bola vytvorená v počítači. Reprofoto – Andrej Truchonovec/YouTube
Ilúzia bola vytvorená v počítači. Reprofoto – Andrej Truchonovec/YouTube

Ide o nevinný hoax, ktorý nikomu neuškodí, ale vo všeobecnosti platí, že človek by nemal zdieľať články bez toho, aby si overil, o čo ide, vraví psychológ z SAV.

„Silné búrky priniesli na severovýchod Slovenska guľový blesk. Toto videl ešte málokto. Zdieľajte, zdieľajte,“ oznamovala v stredu minulý týždeň facebooková stránka Cesta Za Zdravím.

Za niekoľko dní mal príspevok viac ako 13-tisíc zdieľaní.

Video visí aj na stránke mojevideo.sk, kde má 31-tisíc videní. Sprevádza ho opis: „Pre niekoho je guľový blesk atmosférický úkaz, pre niekoho UFO, pre niekoho fake. Každému podľa jeho gusta.“

Na videu, ktoré sa vo veľkom šíri slovenským internetom, je vidno svetelnú guľu, ktorá sa pohybuje naprieč železničnými koľajami a keď sa priblíži k stĺpu elektrického vedenia, zaiskrí sa.

Svetelná guľa pokračuje v ceste a zmizne v priľahlom lesíku.

Problémom je, že na videu nie je guľový blesk ani Slovensko a ide o ukážku vizuálnych efektov, ktorú vytvoril bieloruský grafický dizajnér Andrej Truchonovec.

Život plný čarov a kúziel

Video zavesil na YouTube v máji minulého roka, čiže pred viac ako rokom. Medzičasom sa stalo virálnym a nazbieralo milióny videní a státisíce zdieľaní po celom svete.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Príroda

Teraz najčítanejšie