Denník N

Ako sa ministerka Milanová vzoprela orodovaniu za Maticu a povedala, že takto to ďalej nejde

Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo kultúry odkazuje do Martina, že ak chce Matica slovenská naďalej rátať s peniazmi od štátu, mala by sa zbaviť nacionalizmu, z jej novín musia zmiznúť konšpirácie a financie by mali smerovať do regiónov, nie strácať sa v ústredí.

V pondelok 15. júna zavítala delegácia Matice slovenskej na ministerstvo kultúry vedené Natáliou Milanovou z OĽaNO. So šéfkou rezortu prišli prebrať význam vety z programového vyhlásenia novej vlády, podľa ktorej kabinet „zváži systémovú zmenu financovania Matice slovenskej“.

Niektorí koaliční politici matičiarom otvorene naznačovali, nech čakajú škrty, no vedenie inštitúcie sa v posledných dňoch mohlo cítiť povzbudené. V máji sa v sídle Matice v Martine zastavil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý sa nechal počuť, že financovanie Matice je „biedne“ a on ju „bude brániť“.

V piatok 12. júna, teda pár dní pred pondelkovým rokovaním, za Maticu priamo u ministerky lobovala aj poslankyňa Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá kandidovala za OĽaNO rovnako ako Milanová. Záborská o neoficiálnej schôdzke informovala na svojom Facebooku. Napísala, že sa s ministerkou zhodli, že Matica je „kľúčová národná inštitúcia“ a jej činnosť by sa mala rozvíjať, nie tlmiť.

Ministerstvo kultúry o schôdzke so Záborskou nepovedalo nič, ale o tom, že jej priebeh si ministerka vysvetlila inak, svedčilo to, čo odkázala matičiarom: že nastal čas, aby Matica začala hľadať peniaze na svoju činnosť aj sama, že ministerstvo nebude podporovať znevažovanie menšín a že už vôbec nemieni

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matica slovenská

Natália Milanová

OĽaNO

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie