Denník N

Trump sa Britov pýtal, či sú jadrová veľmoc, a od Číny chcel pomoc vo voľbách, píše v knihe jeho exporadca

Trump a prezident Si Ťin-pching v Osake. Foto - TASR/AP
Trump a prezident Si Ťin-pching v Osake. Foto – TASR/AP

Americká vláda sa snaží zastaviť vydanie knihy spomienok Johna Boltona.

Na konferencii G20 v Osake v júni 2019 sa Donald Trump rozprával s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Preberali napäté vzťahy medzi Čínou a USA, keď americký prezident nečakane zmenil tému.

Rozhovor otočil na nadchádzajúce americké prezidentské voľby a naliehal na čínskeho prezidenta, aby mu ich pomohol vyhrať.

„Zdôrazňoval význam farmárov a aký by mal vplyv na voľby nárast nákupu ich sóje a obilia zo strany Číny. Napísal by som aj presné Trumpove slová, ale nedovolil to editačný proces zo strany vlády,“ napísal John Bolton.

Nebolo to jediný raz, keď Trump pri zahraničnej politike myslel na svoje znovuzvolenie. To stálo aj za impeachmentom, z ktorého ho republikánsky senát napokon oslobodil.

„Ťažko dokážem identifikovať jedno významné Trumpovo rozhodnutie počas môjho obdobia, ktoré by nepodliehalo predvolebným kalkuláciám,“ dodal Bolton.

Neovláda zemepis?

Bývalý národný bezpečnostný poradca, ktorý bol na dôležitom poste vo vláde od apríla 2018 do septembra 2019, napísal o sedemnástich mesiacoch po boku Donalda Trumpa knihu s názvom Miestnosť, kde sa to stalo.

A hoci detailov o zákulisí Trumpovho Bieleho domu vyšlo už niekoľko, či už odvolávajúc sa na anonymné zdroje, alebo od bývalých zamestnancov, Boltonova kniha môže byť iná. Vyjde budúci týždeň, no jej kópie už dostali viaceré americké médiá.

„Vykresľuje širší politický portrét prezidenta, ktorý je ochotný ohýbať zahraničnú politiku, aby dosiahol svoje domáce politické ciele,“ napísal analytik BBC Anthony Zurcher.

„Je to doteraz najobsiahlejší kritický rozbor prezidenta od bývalého člena jeho úradu, od konzervatívca, ktorý desaťročia pracoval pre republikánske vlády a bol dlhoročným prispievateľom Fox News,“ napísal Washington Post.

Okrem prezidenta, ktorý nadbieha autokratom a diktátorom, sa ho takmer 600-stranové pamäti snažia vykresliť aj ako prezidenta, ktorému chýbajú základné znalosti zahraničnej politiky a niekedy aj zemepisu. Bolton napríklad napísal, že Trump

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie