Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Čínu vystrašil koronavírus na veľkom trhovisku aj to, že nevedia, ako sa tam dostal

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

17. jún bol z hľadiska pandémie koronavírusu rekordný. Za jeden deň pribudlo najviac potvrdených prípadov od začiatku pandémie – 146-tisíc. V čase, keď sa Európa už zbavila mnohých obmedzení, je ľahké prehliadnuť, že v niektorých častiach sveta koronavírus nie je na ústupe.

To, že návrat do normálneho života budú sprevádzať komplikácie, ukazuje aktuálna situácia v Pekingu. Okrem nej vo Svetovom newsfiltri píšeme o „voľbách“ v Bielorusku, dvoch knihách, ktoré nepotešia Trumpa, a ťažkej situácii v Čile.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

Ázia: Peking ukazuje, ako by mohol vyzerať nový normál

V Pekingu takmer dva mesiace nezaznamenali žiadny potvrdený prípad koronavírusu. Zmenilo sa to koncom minulého týždňa, keď sa nové ohnisko nákazy objavilo na miestnom trhovisku.

Desiatky nových prípadov ukázali, že víťazstvo nad vírusom sa nedá vyhlásiť predčasne a že vlády aj ľudia musia byť pripravení na to, že obmedzenia sa kedykoľvek môžu vrátiť.

O čo ide: Na klinike v Pekingu sa pred týždňom prihlásil muž, ktorý mal príznaky ochorenia COVID-19. Keď ho otestovali, jeho obavy sa potvrdili.

Odvtedy sa v hlavnom meste Číny potvrdilo približne 180 prípadov, ktoré súvisia s jedným miestom – obrovským trhoviskom Sin-fa-ti.

Čínsky režim využil to, že obyvateľov krajiny kontroluje na každom kroku, identifikoval 360-tisíc ľudí, ktorí mohli byť nakazení, a spustil masívne testovanie.

Vláda hovorí, že prípady ešte budú pribúdať, no ohnisko sa jej podarilo dostať pod kontrolu.

Wu-chan v malom: Peking reagoval veľmi tvrdo. Zavreli školy, mnohé prevádzky, izolovali desiatky štvrtí, rušili lety a blokovali cesty z mesta. V menšom meradle sa tak opakovalo to, čo Čína už zažívala pred pár mesiacmi.

V Pekingu si uvedomovali, že riziko je veľké – trhovisko Sin-fa-ti je najväčšie svojho druhu v Ázii a denne tam nakupujú desaťtisíce ľudí.

Znepokojilo ich aj to, že vírus sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie