Denník N

Keď vás niekto sexuálne obťažuje, stačí mu jednoducho dať facku?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

V reakciách na kauzu Maroša Kramára sa v diskusiách často objavovali argumenty, že keď je žene nejaké správanie nepríjemné, vie si s tým sama poradiť – napríklad vylepiť „násilníkovi“ facku. Spýtali sme sa na to odborníkov a rodičov dospievajúcich detí.

Štyridsiatnik Peter priznáva, že ho téma sexuálneho obťažovania v minulosti príliš nezaujímala. „Neviem si predstaviť, že by som sa len tak dotkol nejakej ženy alebo mal na jej adresu sexuálne narážky. Myslel som si, že to tak berie väčšina mužov, tak som to nevnímal ako problém,“ hovorí.

Zmenilo sa to, keď mu priateľka porozprávala, ako sa k nej správali kolegovia v bývalom zamestnaní. „Potom som aj sám bol viackrát svedkom toho, ako sa v autobuse nejaký chlap lepil na neznámu mladú ženu. Priznám sa, že som vtedy nič nespravil.“

Citlivejšie to vraj začal vnímať pred pár rokmi. „Mám dve dospievajúce dcéry a neviem si predstaviť, že by sa niekto takto správal k nim.“

Priznáva však, že nevie, ako sa má s nimi na túto tému rozprávať, a necháva to skôr na manželku.

„Určite by som im však neradil, aby niekomu, kto ich začne obťažovať, dali facku. Obávam sa, že by ho tým mohli len vyprovokovať. Keď vidím, že to radia ženám v diskusiách, nerozumiem tomu. Fakt by to niekto poradil vlastnej dcére?“ pýta sa Peter.

S dcérou o tom hovorí už od plienok

Viktória bola sama ako 15-ročná obeťou sexuálneho zneužitia. „Od chvíle,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Sexuálne zneužívanie

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie