Denník N

Do USA cez Mexiko chcelo ujsť pol milióna ľudí, mnohým ide o život

Kontroverzný miliardár a kandidát na prezident Donald Trump na mexickej hranici. FOTO - TASR/AP
Kontroverzný miliardár a kandidát na prezident Donald Trump na mexickej hranici. FOTO – TASR/AP

Donald Trump, americký miliardár a kandidát na prezidenta, označil ľudí, ktorí z juhu utekajú do USA, za kriminálnikov a volá po zväčšení pohraničného opevnenia. Vsadil viac na populizmus ako na fakty.

Carlos Gutierrez, ženatý muž dvoch detí a úspešný podnikateľ zo severného Mexika, odmietol odovzdať mesačné výpalné 10-tisíc dolárov miestnemu gangu.

Vzápätí mu členovia skupiny odrezali obe nohy a nechali ho vykrvácať. Ako výstrahu pre iných. Gutierrezovi kamaráti ho v poslednej chvíli odviezli do nemocnice, kde sa Carlosa padarilo zachrániť. Neskôr sa dostal do USA, stále však nemá potvrdenie na trvalý pobyt. A azyl, o ktorý zažiada, je v nedohľadne.

Podľa American Immigration Council sú v podobnej situácii tisícky ďalších ohrozených ľudí z Južnej a zo Strednej Ameriky, ktorí požiadali o azyl a čakajú.

Niekedy tak dlho, že stratia trpezlivosť a rozhodnú sa do USA dostať ilegálne, prechodom cez rieku alebo púšť a potom dúfajú, že si od nich polícia v USA nevypýta doklad totožnosti. Takýto prechod je však posledné roky oveľa komplikovanejší, USA totiž už niekoľko rokov svoju hranicu opevňujú.

Múr pomáha aj škodí. Povedať, či je dobrý, je zložité

Orbánovmu múru na maďarsko-srbskej hranici vyjadruje podporu len hŕstka európskych politikov vrátane otvoreného listu od Mariana Kotlebu.

Naopak, systém bezpečnostných opatrení ako dvojzónový plot a betónová stena, ktorá sa prerezáva cez pohraničné mestá na mexicko-americkej hranici, je realitou už niekoľko rokov a stavia sa bez ohľadu na politickú príslušnosť amerických prezidentov.

Situácia nie je čierno-biela a faktom ostáva, že okrem migrantov a neúspešných žiadateľov o azyl cez mexicko-americkú hranicu do USA prúdi najviac drog aj unesených žien určených na prostitúciu. Vo fiškálnom roku 2014 americkí pohraničníci zadržali celkovo 4,3 tony heroínu, až 4,1 tony z toho na mexicko-americkej hranici.

Do karát juhoamerickým azylantom a utečencom, ktorí s kriminálnou činnosťou nemajú nič spoločné, nenahráva ani júlový prípad pašovania ôsmich ton kokaínu v špeciálne skonštruovanej poloponorke, ktorá bola 18. júna zadržaná americkým námorníctvom pri pobreží štátu El Salvador.

Donald Trump: Mexičania sú násilníci

Prípady ako tento potom živia predvolebnú kampaň niektorých kandidátov na amerického prezidenta.

Miliardár a televízna celebrita Donald Trump koncom minulého mesiaca pri ohlasovaní kandidatúry v sídle svojej spoločnosti povedal, že „ľudia z Mexika prinášajú drogy, kriminalitu a sú násilníci.“  Neskôr v rozhovore CNN poznamenal, že Mexiko miluje a niektorí sú aj dobré ľudské bytosti, no obáva sa, „že k nám cez hranicu chodia naozaj, ale naozaj zlí ľudia, vrahovia, ktorých v krajine nechceme.“

Zastaviť ich chce vybudovaním silnejšieho pohraničného opevnenia, ako aj cez nátlak na úrady v Mexiku. Tie majú schopnosť a možnosť zadržať ilegálnych migrantov nemexického pôvodu ešte skôr než sa dostanú do USA, pretože Mexiko funguje pre migrantov zo Strednej Ameriky ako tranzitná krajina.

Čiastočne tak už robí viac ako 5-tisíc policajných príslušníkov, ktorí zadržiavajú migrantov vo vlakoch smerujúcich na sever. Ako upozorňuje Washington Post, takýto krok šetrí prostriedky amerických daňových poplatníkov, zároveň však vytvára pochybnosti, či Mexiko berie ohľad na ľudí v priamom ohrození života, ktorí utekajú pred gangmi alebo z politických dôvodov.

Štatistika hovorí v Trumpov neprospech

Americké Ministerstvo vnútornej bezpečnosti eviduje 478 371 ľudí, ktorí boli v čase od októbra 2013 do septembra 2014 prichytení pri pokuse o prekročenie juhozápadnej hranice USA. Ide o osoby, ktoré sa pokúsili prejsť po púšti aj cez pohraničné mestá, najčastejšie autom alebo pešo.

Polícia týmto ľuďom zadržala presne 475 strelných zbraní. Pokiaľ by mal jeden zadržaný jednu zbraň, malo by ju pri sebe menej ako jedno promile chytených, teda desaťkrát menej ako jedno percento zo všetkých zadržaných. 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie