Denník N

Ak dôjde k anexii, bude to katastrofa. Izraelský profesor vysvetľuje konflikt s Palestínčanmi

Yossi Klein Halevi sa pokúsil vysvetliť židovský pohľad na konflikt vo svojej knihe Listy môjmu palestínskemu susedovi. Foto - yossikleinhalevi.com a Hadart
Yossi Klein Halevi sa pokúsil vysvetliť židovský pohľad na konflikt vo svojej knihe Listy môjmu palestínskemu susedovi. Foto – yossikleinhalevi.com a Hadart

Keď nás tlačia do kúta, sme ešte tvrdší. Je to náš inštinkt na prežitie, hovorí izraelský spisovateľ Yossi Klein Halevi.

Izraelský spisovateľ a profesor Yossi Klein Halevi v mladosti vymenil život v New Yorku za Jeruzalem. Po víťaznej šesťdňovej vojne sa zamiloval do Izraela. O svojom pohľade veriaceho Žida na nevyriešiteľný konflikt na Blízkom východe napísal knihu Listy môjmu palestínskemu susedovi. Empaticky sa v nej snaží vysvetliť, ako by Izraelčania a Palestínčania mohli dospieť k mierovému riešeniu.

Rozprávame sa:

  • prečo sa presťahoval do Izraela;
  • ako sa jeho otec po holokauste prestal modliť k Bohu a potom znovu našiel vieru;
  • ako vyzeral Izrael po víťaznej vojne v roku 1967;
  • v čom je najväčší problém izraelsko-palestínskeho konfliktu;
  • o rizikách chystanej anexie západného brehu;
  • o tretej sérii seriálu Fauda, ktorú považuje za najlepšiu;
  • prečo sa hanbí za izraelského premiéra.

Pamätáte sa na ten moment, keď ste si uvedomili, že chcete žiť v Izraeli?

Tým presným okamihom bolo osudové leto 1967. Niekoľko týždňov po šesťdňovej vojne som letel s otcom do Izraela. Ako 14-ročný chlapec z Brooklynu, ktorý nikdy predtým nebol v Izraeli, a zamiloval som sa do tejto krajiny.

Ako vyzeral Izrael po slávnej šesťdňovej vojne?

Izrael bol v stave eufórie – práve získal najneobyčajnejšie vojenské víťazstvo za štyritisíc rokov židovskej histórie. Vrátilo nás na naše sväté miesta a Židov z celého sveta primklo k tomu, aby cítili hrdosť na svoju identitu. Potom bolo ľahké zamilovať sa do Izraela – každý miluje víťaza. Pravdou však je, že to bolo oveľa hlbšie. Cítil som, že ak sa Židia dvetisíc rokov modlili a túžili po návrate domov, a mal som príležitosť tieto modlitby premeniť na skutočnosť, ako by som mohol ostať ďaleko od neho? Izrael bol veľkým dobrodružstvom židovského národa a ja som potreboval byť jeho súčasťou.

Čo ste povedali otcovi? 

Povedal som mu, nech ide domov bezo mňa, že zostanem v Izraeli, sám na strednej škole. To mi neprešlo. A tak som prešiel na plán B:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie