Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Vláda by mala mať plán, ktorý nezavrie všetko, čo má dvere

1. Vírus sa vráti, keď bude môcť. 2. Aj Robert Kaliňák sa vracia v druhej vlne. 3. Zbohom, bankový odvod, a nevracaj sa.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean RSS

1. Vírus sa vráti, keď bude môcť

Druhá vlna koronavírusu na Slovensku ešte podľa čísel pravdepodobne nie je, je však dobre, že sa už stala témou dňa. Kým proti vírusu neexistuje vakcína ani kolektívna imunita, bude jeho šírenie závislé hlavne od intenzity medziľudského kontaktu. Ten sa po troch mesiacoch vrátil takmer tam, kde bol, keď prišla prvá vlna.

Okrem toho existujú ešte najmenej tri vážne dôvody, pre ktoré musí byť druhá vlna v absolútnom centre pozornosti.

I. Do viacerých krajín už dorazila. Najprv prichádzali správy o druhých vlnách z Ázie – z Japonska, z Taiwanu, najnovšie z Pekingu či z Južnej Kórey.

V posledných dňoch je už cítiť druhú vlnu oveľa bližšie – z Izraela či z Iránu, ale napríklad už aj z Chorvátska, zo Slovinska či z Bulharska, kde sa vláda po týždni rekordného počtu nových prípadov vrátila k povinným rúškam v interiéroch.

V Nemecku, ktoré sa v rámci najsilnejších krajín sveta dáva za príklad rozumnej reakcie na epidémiu, stúplo reprodukčné číslo takmer k trojke, teda vysoko nad bezpečnú hodnotu.

II. Slovensko otvorené svetu aj vírusu. Ešte neubehli ani dva týždne, odkedy sa hranice otvorili fakticky pre celý svet a odkedy vláda „odovzdala“ zodpovednosť ľuďom, a už sa počet prípadov vrátil v niektorých dňoch do dvojciferných čísel a boli zaznamenané nové importy nákazy.

Lenže neotvorili sa len hranice, ale aj obchody, reštaurácie, školy, kostoly, ihriská, kiná. Do toho prišlo leto a atmosféra uvoľňovania, ktorú asi najsilnejšie ovplyvňuje premiér Igor Matovič svojím frístajlovým slovníkom.

Tento jav sa prejavuje napríklad tým, že sa počet rúšok porozhadzovaných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie