Denník N

Ovládol voľby, v ktorých nekandidoval. Väčšiu moc ako srbský prezident má v Európe už len Lukašenko

Aleksandar Vučić sa po voľbách stretol s Miroslavom Lajčákom, ktorý je špeciálnym predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom. Foto- tasr/ap
Aleksandar Vučić sa po voľbách stretol s Miroslavom Lajčákom, ktorý je špeciálnym predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom. Foto- tasr/ap

Strana Aleksandra Vučića získala tri štvrtiny všetkých mandátov v parlamente.

Srbský prezident získal po nedeli moc, akú má málokto v Európe. Jeho koalícia dostala podľa neúplných výsledkov v parlamentných voľbách 60 percent hlasov a v parlamente bude mať asi tri štvrtiny poslancov.

Do parlamentu sa dostali už len dve menšie strany a niekoľko poslancov z etnických menšín.

V parlamente tak bude mať Vučić viac poslancov ako Putinova strana Jednotné Rusko či Fidesz Viktora Orbána.

„Srbská pokroková strana porazila Jednotné Rusko a je vládna strana s najväčšou väčšinou v Európe po Bielorusku,“ napísal na Twitteri analytik Florian Bieber, ktorý voľby nazval fraškou.

Vučić – za naše deti

Prezident Aleksandar Vućič, ktorý je najmocnejším človekom v krajine, vo voľbách nekandidoval. Napriek tomu bola celá kampaň o ňom.

Voličom cez videokonferenciu sľuboval do piatich rokov takmer dvojnásobné priemerné platy (v prepočte z 500 na 900 eur). Jeho koalícia, kde hlavnú rolu tvorila Srbská pokroková strana, sa volala Aleksandar Vučić – za naše deti.

„Som v politike dlho, ale nikdy som nezažil takýto moment. Dnes sme získali obrovskú dôveru, najväčšiu, aká kedy bola v Srbsku,“ povedal po zverejnení exitpollov Vučić, ktorý v 90. rokoch slúžil ako minister propagandy vo vláde Slobodana Miloševiča. Neskôr bol ministrom obrany, tri roky premiérom a od roku 2017 je prezidentom.

Jedným z dôvodov takého veľkého víťazstva Vučićovej strany je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie