Denník N

Václav Moravec: V diskusiách dostávajú priestor ľudia, ktorým by sme sa pred 15 rokmi len vysmiali

Moderátor Václav Moravec. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek
Moderátor Václav Moravec. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

„Chránim si súkromie. To je pre mňa veľmi cenné. Dokonca som aj spálil fotky z detstva. Nechcem žiť v minulosti a pozerať sa na staré fotky,“ vraví moderátor ČT Václav Moravec, ktorý sa verejne vyjadruje len zriedka.

Výnimku urobil vo veľkom rozhovore pre český Deník N, v ktorom sa veľmi ostro ohradzuje voči kritike poslankyne ANO Barbory ​​Kořanovej či člena Rady ČT Lubomíra Veselého, ktorý ako moderátor vedie nekritické rozhovory s prezidentom Milošom Zemanom.

„Myslím, že v médiách venujeme priveľa času a priestoru ľuďom, o ktorých nemá zmysel sa vôbec baviť. Oni sú len symbolom doby. Doby vzostupu neokrôchanosti a nekompetentnosti,“ reaguje Moravec.

Nemáte pocit, že váš program je už za zenitom?

To je veľmi častá otázka. Pozrite sa však na to, ako sú za zenitom zahraniční moderátori, napríklad v BBC. Čím je moderátor starší, tým väčší má nadhľad, prehľad. Svedčí to o jeho vyzretosti. Môj obľúbený moderátor Jeremy Paxman, ktorý už z BBC odišiel, moderoval Newsnight tridsať rokov. Keď však v Česku na nejaký program, ktorý niekomu leží v žalúdku, nemôžete vytiahnuť nízku sledovanosť, potom poviete: Moravec je za zenitom.

Že je váš program za zenitom, povedala poslankyňa hnutia ANO a členka volebného výboru Barbora Kořanová. Vašu reláciu Otázky Václava Moravce síce podľa svojich slov nesleduje, ale už by ste ju vraj nemali moderovať. Prekážajú jej aj Reportéri ČT a 168 hodín. Prečo sú to podľa vás práve tieto tri relácie?

Je to tým, že ide o neznámu poslankyňu, ktorej meno by ste v živote nevyslovili, pretože jediné, čím za tie roky v poslaneckej snemovni zaujala, bolo to, že začala hovoriť o Nore Fridrichovej, ktorú pozná väčšina národa. Začne hovoriť o silnej značke Reportérov ČT a o Moravcovi. Myslím si, že na týchto ľudí vôbec nemá zmysel reagovať, pretože im ide len o to, aby cez známe mená získali pozornosť. Už len spôsob jej argumentácie je taký poklesnutý – povie, že tam ten program nemá čo robiť, a pritom ho nesleduje.

Nekrivdíte pani poslankyni? Ja si napríklad pamätám aj jej snahu o odvolanie publicistu Zdeňka Šarapatka z Rady ČT.

A to je zase parazitovanie na Českej televízii. Keby Česká televízia nebola najsilnejšou a najdôveryhodnejšou mediálnou značkou, čo vyplýva z posledného výskumu Digital News Report, o tejto poslankyni nikto nič nevie. Opierať sa do známych značiek je len o tom, dostať sa do širšieho povedomia.

Okrem poslankyne Kořanovej sa k vám v poslednom čase kriticky vyjadril aj nový člen Rady ČT a náš moderátorský kolega Lubomír Veselý.

Je to zvláštne, zvyknúť si na to, že je to kolega.

Povedal, že by sa mu ako divákovi páčilo, keby ste sa v Otázkach striedali s ďalšími moderátormi. Čo na tú myšlienku hovoríte?

Zase, pozrite sa, kto by poznal tohto moderátora, ktorý skončil na Frekvencii 1 a ktorého relácia patrila k tým menej počúvaným? Keby bol takým skvelým moderátorom, predpokladám, že by oňho mali záujem najpočúvanejšie rozhlasové stanice, ako je napríklad Impuls. A nakoniec politicky skončí v Českom rozhlase, pretože má vhodných známych.

Čo myslíte tým, že skončil v Českom rozhlase „politicky“?

Prezident povedal, že sa teší, až príde do Českého rozhlasu, pretože tam bude mať pán Veselý svoju reláciu. Rozhovory s prezidentom republiky musia robiť moderátori preverení Hradom. Myslím, že v médiách venujeme priveľa času a priestoru ľuďom, o ktorých nemá zmysel sa vôbec rozprávať. Oni sú len symbolom doby. Doby vzostupu neokrôchanosti a nekompetentnosti.

Práve preto, že sú symbolom doby, by som sa o nich rád ešte chvíľu rozprával. Pán Veselý výčitku voči vám podporil argumentom, že si reláciou nesúcou vaše meno budujete kult osobnosti. Druhou vecou je fakt, že pán Veselý, ktorý si hovorí Xaver, má svoj vlastný hodinový program od pondelka do štvrtka na trinástich regionálnych staniciach Českého rozhlasu. Volá sa Xaver a hosť.

Prečo tomu venujeme priestor, keď Xaver, alebo ako sa ten pán Veselý volá, neuspel s reláciou Café X, ktorú mal v Českej televízii? Neprekáža mu, že v médiách verejnej služby sú ďalší moderátori, ktorí sa nestriedajú. Ide mu len o to, aby sa vymedzil voči silnej, známej a sledovanej značke, akou sú Otázky.

Ako to, že všetky televízie, ktoré majú silné osobnosti v diskusných reláciách, ako je napríklad Andrew Marr na BBC One, svoje tváre nestriedajú? Celá Británia by sa, samozrejme, takému hlúpemu názoru, aký má pán Veselý, vysmiala.

Myslím si, že provokuje a robí si z toho reklamu pre svoj málo sledovaný kanál na YouTube, čím zvyšuje svoju dôležitosť, hoci je priemerný a zapadá do spoločnosti vzostupu neokrôchancov.

Kedy ste sa rozhodli byť takýto ostrý? Ja vás takto nepoznám.

Mrzí ma, že tieto veci nepomenúva častejšie a detailnejšie novinárska scéna alebo mediálni kritici. Ale na druhej strane existujú určité hranice, keď si človek musí povedať: a dosť. Žijeme v dobe, ktorá zrelativizovala úplne všetko. Prevrátila a vyprázdnila obsah slov. O konzervativizme kážu ľudia, ktorí v sebe tieto hodnoty vôbec nemajú. Čistotu vašej krvi kádrujú ľudia, ktorí sami čistú krv nemajú. Posúvame hranice medzi pravdivým poznaním a táraninami, zamieňame tie slová.

Existujú momenty, keď sa aj ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie