Denník N

Afroamerický pretekár vybojoval zákaz vlajky Konfederácie, v garáži si potom našiel slučku

Bubba Wallace. Foto -TASR/AP
Bubba Wallace. Foto -TASR/AP

Automobilový pretekár Bubba Wallace bol počas nedávnych protestov proti rasizmu jedným z najviditeľnejších amerických športovcov.

Po násilnej smrti Georgea Floyda vyvinul tlak na vedenie série NASCAR a docielil zákaz používania vlajky Konfederácie na pretekoch.

Vlajka, ktorú počas americkej občianskej vojny používali južanské štáty, sa na pretekoch objavovala roky. Pre časť fanúšikov z juhu predstavuje súčasť historického dedičstva, mnohí ju však považujú za symbol otroctva.

Nové pravidlá konfederačné vlajky zakázali v akejkoľvek forme.

„Ak môžeme dať nášmu športu novú tvár iba odstránením vlajky, tak sa jej zbavme,“ povedal podľa BBC Wallace. „Nehovoríme, že na iných životoch nezáleží, ale že na životoch Afroameričanov záleží tiež,“ uviedol jediný afroamerický pretekár v NASCAR.

Mnohí priaznivci pretekov však zmenu neprijali a svoju nespokojnosť demonštrovali aj počas aktuálneho podujatia na okruhu Talladega Superspeedway v Alabame.

Rasizmus ho nezlomí

Ako píše NPR, zákaz vlajky sa v hľadisku javil ako úspešný, no v okolí okruhu prebiehal protest vodičov s vlajkami Konfederácie a mnohí ľudia pri okruhu predávali suveníry s konfederačnými symbolmi.

Neznámy pilot preletel ponad okruh lietadlom a ťahal za sebou veľkú vlajku Konfederácie s výzvou na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie