Denník N

Real? Nikam nejdem, spomínajú na Dubovského, ktorý nemal rád hulvátov z tribún. Zomrel pred 20 rokmi

Peter Dubovský. Foto - archív TASR/Pavel Neubauer
Peter Dubovský. Foto – archív TASR/Pavel Neubauer

Koncom mája 2000 Peter Dubovský nastúpil za slovenskú reprezentáciu v Nitre v priateľskom zápase so Saudskou Arábiou. Mal za sebou náročnú sezónu v Španielsku. V Reale Oviedo bol obľúbený, ale sprevádzali ho zranenia a musel bojovať o miesto v základnej zostave. „Cítim sa psychicky na dne,“ povedal po zápase podľa Michala Zemana, ktorý o tom píše v knihe Slovenské futbalové desaťročie.

Tešil sa na dovolenku do Thajska, no 23. júna 2000 na nej zahynul – spadol z dvadsaťmetrového útesu na ostrove Koh Samui, keď fotil vodopád. Mal 28 rokov.

Dubovský bol najväčšou hviezdou slovenského futbalu po rozpade Československa. V domácej lige dlho dominovala Sparta Praha, ale v roku 1992 získal federálny titul Slovan Bratislava. A to aj vďaka 27 gólom iba 19-ročného Dubovského, dvakrát po sebe najlepšieho strelca súťaže. „Nerád prehrávam. Prehry ma vedia rozladiť. A ešte ľudská závisť,“ cituje ho Zeman.

Ako 21-ročný sa stal historicky prvým Futbalistom Slovenska. „V Reale Madrid o tom asi nevedia. Ja nie som typ, ktorý by sa chválil. Radšej menej rozprávam a dokazujem svoje schopnosti na ihrisku,“ povedal pri preberaní ceny podľa denníka Šport.

Prestup do Realu

Dubovského v roku 1993 kúpil Real Madrid, kam prestúpil priamo zo slovenskej ligy. V tej debutoval ešte pred osemnástymi narodeninami, v posledných dvoch sezónach na Slovensku strelil 51 gólov.

Na začiatku deväťdesiatych rokov bol jedným z najlepších hráčov vo východnom bloku, prestup do zahraničia sa teda očakával. Veľké kluby si ho všimli najmä v zápase za reprezentáciu proti Rumunsku v Košiciach, keď strelil hetrik pri víťazstve 5:2.

Československo sa však vtedy na svetový šampionát nekvalifikovalo a legendárny tréner Václav Ježek ľutoval, že nezaradil mladého Dubovského do zostavy už skôr.

V júli 1993 Dubovskému podľa Zemana neskoro večer zatelefonoval vtedajší šéf Slovana Jaroslav Čaniga: „Zbaľ si najnutnejšie veci, ráno o šiestej po teba príde taxík. Cestuješ do Madridu. Je to Real!“ Dubovský vraj vtedy odpovedal:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie