Denník N

Nevyšlo mu to ani na dvakrát. Španielov pobavil ďalší amatérsky reštaurátor

Pamiatkari volajú po zmene zákonov o reštaurátorstve.

Keď sa istý nemenovaný zberateľ umenia z Valencie pozrel na svoju zberateľskú kópiu obrazu Nepoškvrnené počatie, zostal v šoku. Tvár Panny Márie sa po vyčistení skoro vôbec nepodobala.

Vyzerala, ako by ju namaľoval školák, nie barokový maliar Murillo v 17. storočí.

Obraz mu „vyčistil“ opravár starožitného nábytku za 1200 eur. Keď sa zberateľ dožadoval vysvetlenia, opravár mu prisľúbil, že maľbu obnoví.

Druhý pokus sa mu však nepodaril o nič lepšie a výsledkom je obraz, ktorý nemá s pôvodným dielom nič spoločné. Majiteľ teraz oslovil skutočného reštaurátora obrazov a dúfa, že sa mu Nepoškvrnené počatie podarí zachrániť.

Nepodarok obletel sociálne siete v Španielsku a ľudia si ho okamžite začali spájať s Mr. Beanom a jeho snahou opraviť Whistlerovu matku v komédii Najväčšia filmová katastrofa.

Popri výsmechu však poukázal aj na medzery v španielskych zákonoch o reštaurátorských prácach.

„Monkey Christ“

Podobné prípady totiž v Španielsku vôbec nie sú ojedinelé. Internetovým fenoménom sa stala nepodarená oprava fresky Ecce Homo v kostole v mestečku Borja spred ôsmich rokov.

Obyvatelia si najskôr mysleli, že fresku zničili vandali, ale neskôr sa ukázalo, že ju nenávratne znehodnotila 81-ročná farníčka menom Cecilia Giménez.

Maľba Ježiša Krista sa jej zdala trochu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie