Denník N

Prečo Kollárovi nestačí ukázať papier, že jeho plagiát prešiel kontrolou?

Boris Kollár ukazuje novinárom výsledok z antiplagiátorskej kontroly svojej diplomovky. Foto - TASR
Boris Kollár ukazuje novinárom výsledok z antiplagiátorskej kontroly svojej diplomovky. Foto – TASR

Obhajoba predsedu parlamentu Borisa Kollára, že na skalickej škole neuspel s plagiátom, lebo jeho diplomovka prešla cez antiplagiátorskú kontrolu, neobstojí.

Predseda parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina v utorok vehementne verejnosť presviedčal, že nie je plagiátor, a pomáhal si pritom dokladom zo štátneho antiplagiátorského systému. Podľa toho sa necelá štvrtina jeho diplomovej práce zhodovala s cudzími textami. Ako kontrola plagiátov funguje a prečo Kollárov argument nesedí?

Nie som ako Andrej Danko, bránil sa v utorok podvečer nový predseda Národnej rady a viackrát zopakoval, že prácu neodpísal celú ako jeho predchodca vo funkcii. „Tu je moja kontrola originality, prosím, pozrite si to, je to 24,45 percenta,“ hovoril šéf druhej najsilnejšej koaličnej strany a do kamier ukazoval protokol z antiplagiátorskej kontroly svojej diplomovej práce.

Ťažko porovnávať, keď nie sú nahraté všetky práce

V diplomovke v roku 2015 rozoberal klimatické zmeny a ich vplyv na cestovný ruch v oblasti Kysúc, do veľkej miery do nej okopíroval hlavne publikáciu svojho školiteľa Jozefa Minďáša, ktorý je dnes už rektorom súkromnej Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Za tou stojí oligarcha a Kollárov dlhoročný kamarát Ivan Kmotrík. Kollár tam študoval environmentálny manažment.

Video: Boris Kollár je plagiátor, vykradol vlastného školiteľa 

Antiplagiátorská kontrola sa v roku 2011 zaviedla s cieľom eliminovať možnosť, že študenti dostanú titul za vykrádanie cudzích myšlienok. Žiaden predpis nepovoľuje vykradnúť čo i len jednu myšlienku iného autora. Kollár však mal aj podľa veľmi nedokonalého slovenského protokolu zhodu viac než 24 percent.

Protokol s výsledkom kontroly nie je potvrdením, že práca nie je plagiátom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Hegerova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie