Denník N

Lekári, odborári aj verejnosť sa zastávajú primára pôrodnice, ktorého odvolali pre klip

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Podľa zamestnancov na klinike, ktorú do pondelka viedol primár Peter Kaščák, bol trest za natočenie klipu absolútne neprimeraný.

Za odvolaného primára najlepšej pôrodnice Petra Kaščáka sa postavili takmer všetci zamestnanci kliniky. Vyhlásenie o tom, že trest je absolútne neprimeraný, podpísalo 62 z 82 zamestnancov, 19 ich je na dovolenke.

Kaščák viedol kliniku v štátnej Fakultnej nemocnici v Trenčíne šesť a pol roka. Riaditeľ ho v pondelok odvolal, pretože so skupinou Branislava Jobusa Karpatské Chrbáty nakrútil v jednej sále klip.

Vedenie nemocnice tvrdí, že tým mohol vystaviť pacientky zvýšenému riziku infekčných komplikácií. Podľa nemocnice došlo k vážnemu porušeniu hygienicko-epidemiologického režimu pracoviska, a keďže im to Kaščák dopredu neoznámil, vedenie nemocnice k tomu nemohlo zaujať stanovisko.

Členky petičného výboru začali zbierať podpisy na podporu zruššenia odvolania Petra Kaščáka z funkcie primára Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Foto - TASR
Členky petičného výboru začali zbierať podpisy na podporu zruššenia odvolania Petra Kaščáka z funkcie primára Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Foto – TASR

Neprimeraný trest

„Odvolanie za mediálny prešlap takého primára, ktorý významne prispel k napredovaniu gynekológie a pôrodníctva v trenčianskom regióne, považujeme za neprimerane vysokú sankciu v porovnaní s jeho doterajším prínosom,“ napísali vo vyhlásení zamestnanci, ktorí sa ho zastali.

Primárovi sa podľa nich vďaka osobnej angažovanosti, presahujúcej rámec povinností primára kliniky, podarilo dosiahnuť, aby sa stali štvrtou najväčšou pôrodnicou na Slovensku a akceptovaným pracoviskom v liečbe gynekologických onkologických ochorení. Pôrodnica pod jeho vedením dostala viackrát aj ocenenie najlepšia pôrodnica na Slovensku.

Zamestnanci považujú za zarážajúcu rýchlosť vynesenia trestu aj postih samotný v porovnaní s inými kauzami v slovenskom zdravotníctve, ktorých sa prevalilo v ostatnom období veľa, a sú len vrcholom ľadovca. „Pritom nemožno hovoriť o žiadnom negatívnom dosahu na chod pracoviska, narušení hygienicko-epidemiologického režimu, ani ohrození pacientok pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.“

Neupierajú právo riaditeľovi nemocnice na vyvodenie zodpovednosti a určenie postihu, v tomto prípade však podľa ich názoru doterajší prínos Kaščáka ďaleko prevyšuje nad negatívom kauzy, a preto považujú jeho odvolanie z funkcie primára kliniky za absolútne neprimerané.

Riaditeľ nemocnice Stanislav Pastva tvrdí, že o tom zatiaľ nebol informovaný. „Nevie čo je obsahom a momentálne nemá potrebu nejakým spôsobom reagovať,“ odkázal po hovorkyni.

Zastávajú sa ho aj zvonku

Okrem zamestnancov sa zastávajú dnes už bývalého primára aj ľudia na webe. Na Facebooku vznikla skupina Chceme späť primára Kaščáka, ktorá má už vyše 4 500 fanúšikov.

Viaceré organizácie a občianske združenia sa podpísali aj pod otvorený list ministrovi zdravotníctva a riaditeľovi nemocnice. Aj keď minister Viliam Čislák do toho, kto bude viesť kliniku, nemôže zasahovať, k odvolaniu Kaščáka sa vyjadril aj na svojom Facebooku.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=603831136385891&id=577215089047496

Primátor Trenčína Richard Rybníček aj Kaščák si myslia, že odvolanie prišlo práve na podnet ministra Čisláka. Ten to odmieta.

List už podpísalo takmer 250 ľudí. Žiadajú o prehodnotenie rozhodnutia a podporujú zotrvanie Kaščáka vo funkcii prednostu.

„Napriek tomu, že nám neprináleží zasahovať do personálnych rozhodnutí vedenia nemocnice alebo ministerstva zdravotníctva, vnímame odvolanie MUDr. Petra Kaščáka v kontexte celoslovenských problémov v pôrodniciach ako kontroverzné,“ napísali v liste.

Je podľa nich zarážajúce, že podľa mediálnych vyjadrení vidí ministerstvo natáčanie videoklipu v prázdnej pôrodnej sále ako neodpustiteľné pochybenie. „Exemplárne potrestanie však nevyžaduje tam, kde dochádza k porušeniam práv žien s oveľa závažnejším dosahom. Zároveň nevyvíja aktivitu smerom k potrebným systémovým zmenám, ktoré by viedli k náprave stavu, v akom sa slovenské pôrodníctvo ocitlo,“ dodali autori listu.

Tu si pozrite videoklip Braňa Jobusa: 

Odborári: Väčšie prešľapy si nevšimli

Odvolanie z pozície primára je príliš veľký trest aj podľa Lekárskeho odborového združenia, ktoré zastupuje lekárov v nemocniciach. Kaščák nebol členom odborov. Aj napriek tomu odborári žiadajú, aby riaditeľ prehodnotil svoje rozhodnutie.

„V žiadnom prípade nechceme obhajovať, či bolo správne povoliť natáčanie klipu v priestoroch pôrodnice. Myslíme si však, že odvolanie Petra Kaščáka pre takéto pochybenie z funkcie je absolútne neprimerané,“ napísalo združenie vo vyhlásení.

Neprimerané je podľa nich nielen preto, že Gynekologicko-pôrodnícká klinika v Trenčíne pod jeho vedením získala dvakrát ocenenie najlepšej kliniky na Slovensku, že jeho pracovisko výrazne zlepšilo renomé celej trenčianskej nemocnice, ale aj v kontexte nečinnosti riaditeľov nemocníc či samotného ministerstva v iných oveľa hrubších pochybeniach v oblasti zdravotníctva.

Odborári uvádzajú niektoré prešľapy, ktoré nemali takú rýchlu a razantnú odpoveď ako natočenie klipu.

Napríklad prípad riaditeľa nitrianskej fakultnej nemocnice Jozefa Valockého, ktorý je aj poslancom strany Smer. „Ten podľa agentúry SITA klamal, keď tvrdil, že prednostka detskej kliniky Alena Ďurišová nezabielila v zdravotnej karte dojčaťa medicínsky dôležitú informáciu. Stálo nás veľa úsilia a bolo treba vyvinúť silný mediálny a spoločenský tlak, aby bol vinník – prednostka Alena Ďurišová – odvolaný, ale pán riaditeľ, hoci dokázateľne klamal, o svoju funkciu neprišiel,“ opisuje združenie.

Ďalším riaditeľom, ktorý by nemal byť na tejto pozícii, je podľa združenia šéf najväčšej Univerzitnej nemocnice v Bratislave Miroslav Bdžoch. „V kauze nemocničných parkovísk hájil záujmy súkromnej spoločnosti pred záujmami pacientov a nemocnice, keď sa odvolal proti predbežnému opatreniu okresného súdu, ktoré zamedzovalo vyberanie poplatkov súkromnej spoločnosti na parkoviskách pred nemocnicou v Petržalke,“ odôvodňujú.

Príkladom je aj dnes už bývalý riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Košiciach Ladislav Rosocha, ktorého minister Čislák odvolal, lebo porušil zákon pri výbere upratovacej firmy. „Následne sa tento odvolaný riaditeľ stal primárom gynekologickej kliniky. Podotýkame, že ide o primára, ktorý podľa informácií Via Iuris ako riaditeľ nemocnice zakúpil pre košickú nemocnicu predražené sonografické prístroje,“ uvádza združenie.

A nakoniec už bývalý vedúci služobného úradu na ministerstve zdravotníctva Martin Senčák. „Po jeho odvolaní je však výsmechom občanom a pacientom, že dostal post druhého najdôležitejšieho človeka na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ dodávajú odborári.

Odvolanie primára Kaščáka

Slovensko

Teraz najčítanejšie