Denník N

Epidemiológ Maďar: Keď bude problém v Trebišove, prečo by sa mala zatvárať Bratislava?

Foto: rastislav-madar.com
Foto: rastislav-madar.com

Viac ako počet prípadov je dôležitý ich charakter, menej testovania problém nemusí byť, treba mať však kapacity, keď vznikne nové ohnisko nákazy, hovorí hlavný český epidemiológ.

Rastislav Maďar je slovenský epidemiológ, ktorý pôsobí v Česku. Je šéfom epidemiologického tímu zodpovedného za uvoľňovanie karanténnych opatrení na českom ministerstve zdravotníctva, ktorý pripravil plán krajiny aj na prípadnú druhú vlnu koronavírusovej epidémie.

V rozhovore hovorí, prečo menej testov nemusí nutne znamenať podcenenie situácie, že ešte dôležitejšie ako počet nakazených je ich charakter alebo ako fungujú trasovacie aplikácie v Česku. Skutočnú druhú vlnu očakáva skôr na jeseň.

„U nás sa už nakazili ľudia na hokeji. Lepšie ako šachovnicové sedenie na štadiónoch je sedenie v každom druhom rade,“ hovorí Rastislav Maďar.

Slovensko malo vo štvrtok 13 potvrdených prípadov, v stredu 23, v utorok 18, minulý týždeň bolo aj 9, 10, 14. Ako vnímate tento nárast?

Vyžaduje si to pozornosť hlavne preto, že to, čo vidíme teraz, nastalo vzhľadom na inkubačnú dobu zhruba pred 5 až 14 dňami. To, čo urobíme teraz, sa tiež prejaví za podobný čas. Nesmieme dopustiť, aby sa spustilo násobenie prípadov. Pri posúdení situácie nie je dôležitý len počet, ale hlavne charakter tých prípadov. Či sú to prípady, ktoré pribúdajú v známom ohnisku nákazy, alebo sú to nové prípady a z každého z nich môže vzniknúť nové epicentrum. Záleží tiež na tom, či sú to bezpríznakové prípady alebo ťažké stavy, aké máme teraz my v Česku na Frýdecku-Místecku, kde sa vírus dostal do domova pre seniorov.

Hranice Slovenska aj Česka sú v podstate otvorené, mnohí sa chystajú aj na dovolenku napríklad do Chorvátska. Očakávate, že s návratom dovolenkárov príde ešte v lete druhá vlna epidémie? 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Rozhovory

Slovensko, Svet, Zdravie

Teraz najčítanejšie