Denník N

Fico premeškal príležitosť na odchod, hovorí bývalá europoslankyňa, ktorá sa mu postavila už vlani

Foto pre N – Viktor Zamborský
Foto pre N – Viktor Zamborský

Monika Smolková ešte pred rokom viedla okresnú organizáciu Smeru v Košiciach a vyzývala Fica s Kaliňákom na odchod. Teraz už v Smere nie je, ale sleduje jeho štiepenie a čaká, či bude môcť pomôcť strane Petra Pellegriniho.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo teraz robia členovia Smeru a na čo čakajú,
  • kedy sa Fico odstrihol od strany a zavrel sa vo svojej bubline na Súmračnej,
  • ako sa zmenil a ako vysvetľoval v regiónoch kauzu Bašternák,
  • či by mala byť Pellegriniho strana socialistická alebo stredová.

Čo sa teraz deje v Smere? Rozpadá sa alebo sa odchody končia Pellegriniho jedenástkou?

Hoci už nie som členkou strany, mám aktuálne informácie. Ozýva sa mi množstvo členov z Košického a Prešovského kraja a pýtajú sa ma, čo majú robiť. Každému odporúčam, aby sa rozhodol sám. V Smere je však momentálne atmosféra vyčkávania a ja ich chápem, že sa nevedia hneď rozhodnúť. Čakajú, aký program predloží Peter Pellegrini a či ich ním osloví. Zároveň netreba zabúdať na to, že možno 80 percent členov je v Smere 15 či 20 rokov. Títo ľudia zažili hviezdne roky Roberta Fica, ktorý robil pre stranu ako taký otrok. Prvých 15 rokov nemal voľnej chvíľky. V regiónoch bol skoro každý víkend. Pýtal sa členov na ich názory, mali sme tieňový kabinet, odborné komisie v regiónoch. Mnohí z členov by teraz mali pocit zrady, ak by od Fica odišli.

Nie je to tak, že teraz sa už Fico veľmi nezaujíma o regióny?

Áno, a nielen teraz. So štruktúrami strany sa prestal rozprávať v roku 2016 a to, že sa o ne prestal zaujímať, v nich prinieslo sklamanie. Prestal chodiť do regiónov a zatvoril sa do svojej bubliny na Súmračnej s úzkym okruhom ľudí.

Hovorí sa, že vo Ficovi sa niečo zlomilo v roku 2014, keď prehral prezidentské voľby. Aj vy si to myslíte?

Je to tak, môžem to potvrdiť. Predtým som bývala členkou predsedníctva, ktoré sa schádzalo každý mesiac. Vyjadrovali sme sa ku všetkému. Po prezidentských voľbách u neho nastala frustrácia. Bol veľmi nešťastný a sklamaný, že ho ľudia nezvolili, hoci to nebolo preto, že by ho nechceli za prezidenta, ale preto, že by už nebol premiér. Asi si vtedy povedal, že keď mu nedali hlasy, bude sa správať takto.

Ako sa odvtedy správal k strane?

Uzatvoril sa na Súmračnej, prestal komunikovať s krajskými a okresnými štruktúrami. S členskou základňou prestal komunikovať už úplne. Prestal zvolávať predsedníctva a rozhodovalo len úzke vedenie. Keď potreboval niečo schváliť predsedníctvom, bolo to často len cez telefón.

To bol začiatok zmeny jeho prístupu k Smeru?

Áno, ďalší prelomový bol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie