Denník N

Poľský prezident nie je homofób, on len má rád fašistov

Andrzej Duda počas volebnej kampane pred svojimi priaznivcami. Foto - TASR/AP
Andrzej Duda počas volebnej kampane pred svojimi priaznivcami. Foto – TASR/AP

Je Varšava centrom anti-LGBT hnutia alebo len hajlujúcich vlastencov? A ako nám Poľsko pomôže počas ekonomickej krízy? Všetko, čo treba vedieť o poľskej „polityke“.

Poľsko zvláda na jednotku epidémiu… LGBT

Náš severný sused má už niekoľko týždňov zásadný problém. Nie je ním koronavírus, hoci Poľsko je dlhodobo jednou z najinfikovanejších krajín Európskej únie s prírastkom 300 a viac nových prípadov denne. Vláda stojí pred desivejšou hrozbou, že v nastávajúcich prezidentských voľbách príde o svojho lojálneho prezidenta, ktorý jej už päť rokov bez reptania pomáha porušovať ústavu, ovplyvňovať prokurátorov a ničiť nezávislosť súdov.

Kde sú ich priority, ukazujú od marca, keď sa objavili prvé indície, že Varšava na papieri umelo znižuje počty nakazených ľudí, a to s jediným cieľom: za každú cenu usporiadať prezidentské voľby skôr, ako im epidémia a následná ekonomická kríza vybuchnú do tváre a provládny prezident Andrzej Duda sa stane symbolom neschopnosti a zlyhania celej administratívy. Jedným z riešení tohto existenčného ohrozenia sa nestali epidemiologické opatrenia, ale obrátenie pozornosti na oveľa reálnejšie zlo, ktoré vraj pustošilo spoločnosť už dávno pred koronou – homosexuálov.

Počty mŕtvych a nakazených ideológiou LGBT dodnes nie je možné spoľahlivo určiť, ale to poľská vláda prvé mesiace nedokázala ani v prípade COVID-19. Prevencia je teda namieste, a prvým krokom čistenia spoločnosti sa stala dehumanizácia šíriteľov, teda gejov a lesieb. A tak dvaja poslanci vládnej strany PiS najprv vyhlásili, že homosexuáli nie sú ľudia, len ideológia. Prezident Duda ich vzápätí podporil slovami, že Poliaci nebojovali proti komunizmu na to, aby ho nahradila iná, ešte ničivejšia ideológia, ktorá pod frázami tolerancie ukrýva hlbokú netoleranciu a elimináciu.

Výsledok: tesne pred

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczyńského Poľsko

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie