Denník N

Krvácali vo Vietname, krvácali doma. Režisér Spike Lee trafil do debaty o americkom rasizme

Foto - Netflix
Foto – Netflix

Dvaapolhodinový netflixovský film Da 5 Bloods je dobre načasovaná terapia pre nepokojnú Ameriku. Ako umenie to však funguje horšie.

Afroamerický režisér Spike Lee je ten posledný, koho by ste mohli podozrievať z toho, že naháňa politické nálady či trendy, alebo sa chce priživiť na protestoch v USA.

Útlak čiernej menšiny a rasizmus sú jeho témy, im venoval viac ako tri desaťročia kariéry. Ak pritom dnes 63-ročný oscarový režisér hovorí o naprávaní krívd na Afroameričanoch, chce naprávať predovšetkým pokrivený obraz krajiny. Obraz, ktorý prostredníctvom filmov budoval a upevňoval Hollywood.

Dejiny USA podľa neho potrebujú prerozprávať z odlišného uhla. Divákom chce sprostredkovať „čierny“ pohľad utláčaných, nevidených, nevypočutých. A verí, že dokáže, aspoň takto symbolicky, vyliečiť ich traumy.

Nie raz sa mu v minulosti poradilo trafiť spoločenskú náladu. V roku 1991, keď videonahrávka rasovo motivovanej policajnej šikany vyvolala nepokoje v oblasti Los Angeles, on práve dokončoval životopis kontroverzného šéfa Čiernych panterov Malcolma X.

Keď pred troma rokmi prebiehali násilné demonštrácie v americkom mestečku Charlottesville, Spike Lee bol práve vo filmovej strižni. Pracoval na svojom filme BlackKklansman a stihol doň pohotovo zamontovať dokumentárne zábery z ulice.

Aj predtým sa teda držal pulzu doby, no jeho odkaz nebol ešte nikdy taký naliehavý. Kým rozhorčená Amerika demonštruje po násilnej smrti Georgea Floyda, na Netflixe visí jeho nová snímka, o ktorej sa dá povedať, že je to sfilmovaný manifest hnutia Black Lives Matter.

Zápas na dvoch frontoch

Da 5 Bloods (česky Bratrstvo pěti, v slovenčine oficiálny názov snímka nemá) je príbehom piatich černošských veteránov, ktorí sa vracajú do dnešného Vietnamu po telesné ostatky padlého druha a možno aj – symbolika! – po zlatý poklad, ktorý tam kedysi dávno ukryli.

Je len trochu ironické, že pôvodne mali byť hrdinovia bieli a scenár sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Kultúra

Teraz najčítanejšie