Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Čo hovoria čísla o Trumpovej šanci na znovuzvolenie

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Donald Trump má za sebou zlý týždeň. Jeho prvý míting od začiatku pandémie poznačila nízka účasť, v USA rastie počet prípadov koronavírusu a pozitívne nie sú ani čísla z prieskumov.

Naopak, Vladimir Putin má nakročené k tomu, aby sa zabetónoval v Kremli do konca života. Okrem dvoch svetových lídrov v Svetovom newsfiltri píšeme aj o sklamaní pre moslimov a problémoch s koronavírusom v Latinskej Amerike.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean RSS

Severná Amerika: Aké sú Trumpove šance na víťazstvo

Donald Trump môže v Bielom dome skončiť už po prvom funkčnom období. Naznačujú to údaje z mnohých prieskumov aj to, ako obyvatelia USA vnímajú jeho správanie počas krízy.

Čo hovoria čísla: Desiatky prieskumov z uplynulých týždňov ukazujú jednoznačnú prevahu Joea Bidena na celonárodnej úrovni.

Jeho náskok sa pohybuje od 3 po 14 percentuálnych bodov, portál Real Clear Politics, ktorý robí dlhodobý priemer prieskumov, mu priznáva vedenie o 10 percentuálnych bodov.

Priemer celonárodných prieskumov. Biden vedie o 10 percentuálnych bodov. Zdroj: Real Clear Politics

Bývalý viceprezident jasnú prevahu najmä medzi ženami, mladými voličmi a menšinami. Darí sa mu však zaujať aj umiernených voličov a tých, ktorí sa nehlásia k žiadnej strane. To je veľmi dôležité.

Pohľad na tieto čísla prebúdza spomienky na rok 2016, keď v prieskumoch dlhodobo viedla Hillary Clintonová (hoci nie tak výrazne ako Biden) a médiá, analytici aj politici ju pasovali za jednoznačnú favoritku. Ako to dopadlo, vieme veľmi dobre.

Odpoveďou na to je, že Biden má silný tromf – dáta

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Joe Biden

Koronavírus

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie