Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Bardcore – ako by zneli The Cure, Radiohead či Black Sabbath v stredoveku

Foto - Hildegard von Blingin
Foto – Hildegard von Blingin

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Hudba je len jedna. Napriek stáročným dejinám sú popevky a harmónie prenosné v čase. To sa snaží ukázať najnovší trend s názvom bardcore. Ide o žáner, ktorý používa nástroje a postupy stredovekej hudby v skladbách, ktoré nevznikli v stredoveku. Pretože vznikli v súčasnosti. Áno, sú to akési dobové remixy.

Ide zrejme o ďalšiu z krátkodobých internetových zábaviek. No napriek tomu je zaujímavé sledovať univerzálnosť hudby i to, ako by melódie mohli fungovať v diametrálne rozličných časových pásmach. Vyskúšajte, ako by trubadúri (asi) zahrali »Creep«, »Black Hole Sun«, »Billie Jean«, »Friday Iʼm In Love« či »Paranoid«.

*

Rovnako zaujímavé je sledovať hudobnú postupnosť naprieč pokrvnými generáciami. Čiže akým spôsobom sa muzikálnosť dedí v rámci rodín. Až prednedávnom som napríklad narazil na tvorbu Daniela Bangaltera (alias Daniela Vangardeho), ktorého syn Thomas Bangalter je členom slávneho dua Daft Punk.

Bangalter starší bol veľmi produktívny, na konte má viacero tanečných hitov 70. rokov. Pustite si len skladby »Voyager II (Starbow)« či »Aqua (DVWB)«, v ktorých mal prsty. Hneď bude jasné, odkiaľ sa to space disco od Daft Punku zobralo. A keď už sme pri tých rodinách – viete, akú hudbu robí dcéra Michaela Jacksona Paris so svojou skupinou Soundflowers?

*

Hovorili si Spacemen 3, no do vesmíru neplánovali ísť na rakete. Stačilo sa zásobiť stimulujúcimi látkami a výlet ku hviezdam bol na svete. Peter KemberJason Pierce vytvorili v 80. rokoch jednu z najhalucinogénnejších hudobných skupín. Názov jednej ich platne hovorí za všetko: Taking Drugs to Make Music to Take Drugs To.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie