Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Matovičov kalkul – lepšie je byť teraz s Kollárom ako po voľbách proti

1. Matovič vidí, že Kollár má budúcnosť. 2. Goodbye, Kiska, welcome back, Most-Híd. 3. Korona číha za hranicami.

Správy týždňa vybral a komentoval Juraj Javorský

Newsfilter prechádza do letného režimu. Odteraz až do septembra bude vychádzať len Týždňový newsfilter v tradičnom čase raz týždenne v nedeľu. V prípade, že sa budú diať mimoriadne udalosti, vyjde Newsfilter aj počas týždňa.


1. Matovič vidí, že Kollár má budúcnosť

Kauza ukradnutej diplomovky Borisa Kollára bola prvou skutočnou skúškou novej koalície a tá ju ľahko zvládla. Plagiátora podržali Matovič, Sulík aj Za ľudia, symbolický odpor kládli nanajvýš jednotlivci z vládnych strán.

Toto koaličné víťazstvo nad vlastnými sľubmi však nebude zadarmo. Zaplatí zaň každá strana, hoci škody nebudú ani zďaleka rozdelené spravodlivo.

Prečo neodstúpil Boris Kollár. Hnutie Sme rodina je profesionálne zoskupenie ľudí, ktorých spoločným cieľom je systematické napojenie vlastných sosákov na štátne prachy. Táto organizácia je bytostne závislá od Borisa Kollára podobne, ako najsilnejšia česká strana ANO absolútne stojí a padá na Andrejovi Babišovi.

Boris Kollár nie je Andrej Danko, nebozkáva výložky a vie napočítať ďalej ako do štyroch rokov. Chápe, kedy treba ustúpiť (a stiahnuť Krištúfkovú), a chápe, kedy má navrch nad všetkými ostatnými.

Toto bol ten prípad, keď zatlačil, lebo mohol. Jeho voliči mu kopírovanie diplomovky odpustili skôr, než sa na to prišlo. Jeho koaliční partneri zase boli príliš zbabelí, než aby zašli ďalej, ako je písanie sarkastických statusov na Facebooku.

A tak jediné politické straty Borisa Kollára spočívajú v tom, že utrpela jeho povesť, a aj to len v kruhoch, ktorým už šesť rokov ukazuje vystrčený prostredník.

Prečo ho neodvolal Matovič. Matovič mal iba dve zlé možnosti. Prvá bola trvať na Kollárovom odstúpení, čím by však riskoval odchod Sme rodina z koalície, a teda aj zmenu pomerov v parlamente na tesnú väčšinu. Druhá možnosť bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie