Denník N

Rýchlo na pláž, kým sa nevráti lockdown. Španielski epidemiológovia majú z davov ľudí hlavu v smútku

Na pláži v Barcelone. Foto - TASR/AP
Na pláži v Barcelone. Foto – TASR/AP

Epidemiológ Oriol Mitjà tvrdí, že druhá vlna príde na jeseň a bude omnoho horšia. Zatiaľ sme podľa neho okúsili len zlomok toho, čo vírus dokáže.

Je sobota pol jedenástej ráno. V malej katalánskej obci Gavá neďaleko Barcelony sa v úzkych jednosmerkách tvoria dlhé kolóny stojacich áut. Všetci márne hľadajú parkovacie miesto, všade je plno.

„To je ešte nič. V tú nedeľu (21. júna – pozn. red.), keď sa skončil stav núdze, to tu bolo ešte horšie. Vtedy sem prišli asi všetci, ktorí sa už nedostali na Barcelonetu,“ zareagoval na situáciu 37-ročný Marc.

Barceloneta, obľúbená pláž v centre Barcelony, bola v ten deň taká plná, že policajti museli začať regulovať počet prichádzajúcich.

V Španielsku sa vtedy skončil stav núdze, ktorý trval pätnásť týždňov. Z toho šesť, respektíve sedem týždňov nikto nesmel opustiť svoj domov, s výnimkou najnutnejších prípadov. Hoci sa potom opatrenia začali postupne v štyroch fázach uvoľňovať, skončenie núdzového stavu bolo aj tak, ako keby padol múr. Ľudia sa rozpŕchli všade.

Španielski odborníci a epidemiológovia však dvíhajú varovný prst. Ľuďom odkazujú, aby nepoľavovali, pretože ešte ani zďaleka nie je po všetkom.

Potvrdzujú to aj najnovšie štatistiky. Počty nových potvrdených prípadov v Španielsku opäť rastú, čo lekári a odborníci aj predvídali. Problém nastane, keď sa vírus začne šíriť komunitne a nebude vystopovateľný – a toho sa odborníci pri pohľade na čoraz väčšiu uvoľnenosť verejnosti v dodržiavaní opatrení obávajú čím ďalej tým viac.

Kým sa nevráti lockdown

Situácia nie je ani zďaleka taká zlá, ako bola koncom marca, keď denne pribúdalo 8-tisíc, niekedy aj 9-tisíc nových potvrdených prípadov koronavírusu známeho ako SARS-CoV-2. Podľa oficiálnych čísel zverejnených ministerstvom zdravotníctva v nedeľu napoludnie pribudlo za posledných 24 hodín 191 nových prípadov.

V krajine so 45 miliónmi obyvateľov sa to zdá ako nič. Lenže ide o jedno

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie