Denník N

Keď byť rodičom bolí, alebo ako pri deťoch trpia svaly, chrbtica a hlava

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Rodičovstvo sa môže negatívne odraziť aj na fyzickej kondícii. Neznamená to však, že musíte trpieť. Fyzioterapeutka radí starať sa o seba.

Rodičovstvo bolí. Aspoň tak to vychádza z reprezentatívneho prieskumu medzi americkými rodičmi, z ohlasov našich čitateľov aj zo skúseností fyzioterapeutky a zároveň mamy troch malých detí. Zabrať dostávajú hlavne chrbát, krk, ale rodičov trápia aj migrény či tráviace ťažkosti. Osobitnou kapitolou sú rodičia, ktorí trpia chronickou bolesťou, a výchova a starostlivosť o deti útočia na limity toho, čo sú schopní zniesť.

65 percent účastníkov (rodičov detí vo veku od niekoľkých týždňov až po 17 rokov) spomínaného amerického prieskumu potvrdilo, že zažili bolesť, ktorá sa spája s „výkonom ich rodičovského povolania“. 50 percent takúto bolesť pociťuje na dennej či týždennej báze a jeden z troch rodičov si myslí, že to ma negatívny vplyv na to, ako sa im darí v úlohe rodiča.

„Niekedy pre bolesti nemôžem byť so svojím dieťaťom toľko, koľko by som chcel, a mám z toho pocity viny,“ hovoril jeden z respondentov v prieskume. Ďalší rozprávali o tom, že často prekonávajú bolesť, lebo ich deti potrebujú.

„Najubolenejšou“ skupinou sú rodičia detí vo veku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie