Obama sa ho zastal, Trump ho hanil. Pokľakol počas hymny a kluby ho už nechceli. Stal sa aktivistom

26. augusta 2016 na takmer 70-tisícovom štadióne v San Franciscu dunela melódia hymny Spojených štátov amerických.
Miestni 49ers sa v zápase profesionálneho amerického futbalu chystali vyzvať Green Bay Packers v rámci série prípravných duelov pred sezónou.
Podľa dlhoročného patriotického zvyku stáli tesne pred začiatkom stretnutia diváci v hľadisku a hráči na ihrisku otočení smerom k vejúcej americkej zástave, kým ich pery recitovali slová znejúcej hymny.
Zvierajúc zložené šiltovky a ochranné prilby mali tisícky prítomných pravé dlane hrdo položené krížom cez srdce.
Domáci rozohrávač Colin Kaepernick však nestál. S vážnym výrazom v tvári sedel bez pohybu na lavičke. Jeho netradičná poloha počas hymny vyvolala zmes prekvapenia a pohŕdania.
„Nebudem stáť na prejav hrdosti voči zástave krajiny, ktorá utláča čiernych ľudí a ľudí farebnej pleti,“ vysvetľoval reportérom po zápase Kaepernick.
Spojenými štátmi vtedy otriasala vlna policajného násilia voči čiernym mužom. Videá usvedčujúce prevažne bielych policajtov z použitia smrtiacich zbraní voči bezbranným ľudom tmavšej pleti kolovali po internete. Krajina sa následne ocitla v zovretí koordinovaných protestov.
„Pre mňa je toto väčšie ako futbal a bolo by odo mňa sebecké, keby som odvrátil zrak. Na ulici ležia telá, pričom ľudia sú na platenej dovolenke a bez trestu za vraždu,“ tvrdil vtedy Kaepernick.
Historické gesto
Keďže išlo iba o málo významný prípravný zápas, Kaepernickovo gesto si v ten augustový deň okrem prítomných divákov nevšimol takmer nikto.
Pokľakol však aj o týždeň pred zápasom v San Diegu a jeho akt otvoril novú kapitolu politizácie športu v Spojených štátoch.
V San Diegu s Kaepernickom kľačal aj spoluhráč Eric Reid. Počas zápasu boli obaja terčom