Denník N

Ruská tajná služba pri vražde v Berlíne zneužila slovenské vízum. Podozrivý komplic ho od nás získal na celý rok

Falošný ruský turista Roman Davydov sa dostal do Nemecka vďaka slovenskému vízu. Dostal ho na slovenskom konzuláte v Petrohrade. Nemci ho podozrievajú z účasti na vražde, za ktorou stála ruská tajná služba. Foto - Bellingcat, TASR/AP
Falošný ruský turista Roman Davydov sa dostal do Nemecka vďaka slovenskému vízu. Dostal ho na slovenskom konzuláte v Petrohrade. Nemci ho podozrievajú z účasti na vražde, za ktorou stála ruská tajná služba. Foto – Bellingcat, TASR/AP

Mal falošnú identitu a nič v jeho žiadosti nesedelo. Napriek tomu dostal na slovenskom konzuláte v Petrohrade vízum na celý rok. Bellingcat odhalil, ako ľahko sa môžu ruskí agenti dostať k schengenským vízam.

V pondelok 29. júla 2019 sa objavila vo vízovom centre slovenského generálneho konzulátu v Petrohrade žiadosť o vízum pre 39-ročného muža.

Chcel ho rýchlo, na celý rok a s viacnásobným vstupom.

V žiadosti uviedol ubytovanie v hoteli Falkensteiner v centre Bratislavy. Napísal tiež, že sa narodil 9. októbra 1981 a býva v Petrohrade na Bogatirskom prospekte 32, v bloku 2. Do kolónky zamestnanie napísal, že je stavebný inžinier, a uviedol, že hlavné mesto Slovenska chce navštíviť ako turista. Podľa fotografie v pase mal vyholené vlasy, strnisko a modrozelené oči.

Podpísal sa ako Roman Davydov.

Nič z toho, čo vo svojej žiadosti uviedol, však nebola pravda,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ruskí špióni

Vladimir Putin

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie