Denník N

Rapperovi kľačal policajt na krku, Beyoncé rozprávala o rasizme. Na BET Awards dominovala politika

Mary J. Blige vystupuje po prevzatí Ceny za celoživotné dielo na BET Awards. Foto - TASR/AP
Mary J. Blige vystupuje po prevzatí Ceny za celoživotné dielo na BET Awards. Foto – TASR/AP

Hudobné ceny Black Entertainment Television opäť zanechali dôležitý odkaz.

Tohtoročné odovzdávanie BET Awards nebolo jedinečné iba tým, že išlo o jubilejný dvadsiaty ročník. „Celé podujatie bolo za hranicou toho, čo by mohol človek od takejto šou v roku 2020 v časoch opatrení očakávať,“ napísal Kyann-Sian Williams v článku pre portál NME.

BET Awards vznikli v roku 2001 ako udalosť spoločnosti Black Entertainment Television, ktorej ambíciou bolo poukázať na úspechy Afroameričanov a iných menšín nielen v oblasti hudby, ale aj herectva či športu. Vzhľadom na šírenie pandémie COVID-19 sa uvažovalo o tom, že tento rok vynechajú, ale nakoniec išlo možno o ten najdôležitejší ročník v histórii.

V priebehu posledných týždňov totiž v USA vypukli protesty proti policajnej brutalite a rasovej nerovnosti, symbolizované hnutím Black Lives Matter. „Ani som neuvažoval o tom, že by sme to tento rok zrušili. Musela to byť naša doteraz najväčšia šou. Nielen vzhľadom na dvadsiate výročie, ale hlavne v súvislosti s udalosťami, ktoré sa teraz dejú,“ povedal producent BET Awards Connie Orlando v rozhovore pre Atlantic.

Pandémia ovplyvnila prípravy na BET Awards, Orlando napríklad nemohol pracovať so stovkami zamestnancov priamo na mieste, ale veľkú časť pracovných stretnutí absolvoval len cez Zoom. Podľa organizátorov však obmedzenia nakoniec prispeli k ešte väčšej kreativite. „Iróniou bolo, že sme sa ocitli v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie