Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Krízu využili na rozšírenie biznisu. BDO pridáva do portfólia aj právne služby

Managing partner BDO Peter Gunda.
Managing partner BDO Peter Gunda.

Hoci majú mnohé firmy z dopadov korona krízy obavy a biznis skôr „osekávajú“, audítorsko-poradenská spoločnosť BDO zvolila opačnú taktiku – svoj biznis rozšírila. Prostredníctvom strategickej dohody s advokátskou kanceláriou NEXUS zakladá od 1. júla vlastnú právnu divíziu s názvom BDO Legal. Prečo sa spoločnosť rozhodla pre rozširovanie práve teraz, čo to bude pre klientov oboch firiem znamenať a aké zmeny v odvetví vplyvom korona krízy očakávať, odpovedajú managing partner BDO Peter Gunda a partner NEXUS Peter Káčer.

Korona kríza je pre mnohé firmy veľkým strašiakom, hlavne preto, že stále nikto presne nevie, aké bude mať dopady na ekonomiku. Prečo ste sa rozhodli pre rozšírenie podnikania práve teraz?

Peter Gunda: BDO má dlhodobú stratégiu rastu, a to nielen organického, ale aj prostredníctvom akvizícií. Korona kríza naše plány len urýchlila. Svet už nikdy nebude taký, aký sme ho poznali pred krízou. To, čo sa zmenilo najviac je dynamika. Klienti očakávajú, že budeme reagovať ďaleko rýchlejšie a efektívnejšie. Očakávajú od nás efektívne a komplexné riešenia, ku ktorým smerujeme dlhodobo.

Mnohé firmy zvolili vyčkávaciu taktiku. Čakajú, ako sa kríza dotkne ich odvetvia. Nie je váš prístup, teda rozširovanie, príliš veľkým rizikom?

Peter Gunda: Ja si to nemyslím, práve naopak. Dnes nie je čas vyčkávať, treba reagovať veľmi rýchlo. Domnievam sa, že na veľkosti záleží – len veľkí hráči si budú môcť dovoliť investovať, či už do technológií v rámci digitalizácie, ktorá sa počas krízy ukázala ako absolútna nevyhnutnosť pre všetky spoločnosti, alebo do špecializovaných tímov. A práve tieto investície budú pre budúci rast kľúčové.

Navyše, svet bude čoraz globálnejší, keďže si ľudia počas korona krízy uvedomili, že sa veci dajú robiť aj inak ako len fyzicky z kancelárie. Biznis dnes nepozná hranice. Aj naši klienti čoraz viac pôsobia medzinárodne a očakávajú veľmi špecializované odpovede na svoje problémy. Na to, aby sme mohli zamestnávať špecialistov a odborníkov na každú jednu oblasť však potrebujeme kritickú masu klientov. Tých získame iba komplexnými a efektívnymi službami.

Čo si od spojenia spoločností sľubujete?

Peter Gunda: Predovšetkým efektívne poskytovanie služieb od A až po Z. Doposiaľ sme transakcie tvorili a kreovali, teraz ich budeme môcť aj implementovať. Oblasť implementácie sme doteraz riešili so spolupracujúcimi právnickými kanceláriami, nikdy sme nemali právne oddelenie „in house“. Spojením so spoločnosťou NEXUS a vytvorením BDO Legal už naši klienti nebudú musieť riešiť tú istú vec s dvoma tímami, ale budú mať všetko pod jednou strechou.

Peter Káčer: Súhlasím, aj my v NEXUS-e vidíme, že právne otázky a problémy našich klientov majú presah, a to nielen do daňovej oblasti, ale aj do consultingu a širšieho poradenstva. Spojenie s BDO nám zaručuje možnosť dosiahnuť komplexnosť poradenstva a vytvoriť tímy, ktoré sa budú vedieť navzájom inšpirovať a, predovšetkým, klientovi poskytnú čo najefektívnejšie a najrýchlejšie riešenie.

Partner spoločnosti NEXUS Peter Káčer.

Mení sa niečo pre vašich stávajúcich klientov?

Peter Gunda: Čo sa týka rozsahu služieb, tak ten bude väčší. Čo sa týka spôsobu komunikácie, na ktorú boli doposiaľ zvyknutí, tak tam sa nemení nič. Dopady teda budú naozaj iba pozitívne, a tu by som opäť podčiarkol najmä efektivitu. Napríklad požiadavky regulátorov na daňových aj právnych poradcov sa z roka na rok zvyšujú. To, že klienti nebudú musieť tieto otázky riešiť s dvoma separátnymi tímami, im výrazne ušetrí čas a zjednoduší celú procedúru.

Peter Káčer: Naši súčasní klienti často riešia svoje podnikanie s presahom na zahraničie. Spojením s BDO im budeme pripravení poskytovať kvalitné a rýchle poradenstvo s celosvetovým presahom.

Aké zmeny očakávate v audítorsko-poradenských a právnych službách v „pokoronovom“ období?

Peter Gunda: Domnievam sa, že v rámci digitalizácie bude ešte väčší tlak na rýchlosť, dynamiku, ale aj presnosť služieb v oblasti auditu. Už dnes sa dá veľa vecí auditovať prostredníctvom výpočtovej techniky a bude to len narastať. Klienti budú súčasne očakávať aj tzv. digitálny „Customer Service Experience“ tak, ako ho poznajú z iných druhov služieb, teda napríklad instantnú odpoveď do niekoľkých minút.

Súčasne je podľa mňa potrebné, aby sme neboli len akýmsi strašiakom či nutným zlom pre firmy, ale ich partnerom a pomocníkom pri kreovaní ich biznisu. Týmto smerom by sa mali uberať služby uspôsobené novej dobe.

Peter Káčer: Naše služby budú zamerané určite aj na záchranu, prípadne stabilizáciu, podnikania našich klientov. Očakávame však aj klientov, ktorí využijú krízu ako príležitosť na to, aby vykonali akvizíciu alebo rozšírili svoje portfólio o iné smery podnikania, v ktorých vidia budúcnosť. Firmy budú požadovať hlavne efektívne, komplexné a rýchle poradenstvo, dosahujúce parametre takmer „online“ poradenstva. A to všetko za primeranú cenu, pričom predpokladáme, že pri rutinnom type poradenstva bude dochádzať k automatizácií a cena takýchto poradenských služieb bude klesať. Naopak pri poradenstve s pridanou hodnotou a ušitom klientovi na mieru bude jeho cena stúpať.

Managing partner BDO Peter Gunda.

Keď sa vrátime k vašej synergii, poradili by ste podobnú taktiku aj ďalším firmám? Je práve toto cesta ako zvládnuť dopady epidémie?

Peter Gunda: Určite áno. Posledná vec, na ktorú by sa firmy mali spoliehať, sú vládne opatrenia. To nie je cesta. Tak isto nie je cesta vyčkávať. Hospodárska kríza Slovensko ešte len čaká, tretí až štvrtý kvartál tohto roka budú zrejme najkritickejšie. Znamená to, že dnes je ten správny čas, aby sa firmy pozerali po nových biznis príležitostiach, ktorých bude na trhu strašne veľa. Či už vo forme akvizícií, alebo posilnenia častí biznisu, ktoré sú najviac životaschopné. Okrem podnikov vo výpredaji bude veľa príležitostí aj na trhu práce. Pribudne množstvo kvalitných ľudí, čo sú pre firmy opäť ďalšie príležitosti.

Peter Káčer: Súhlasím. Spájanie a synergia s inou spoločnosťou je navyše aj príležitosťou na úsporu nákladov, ktoré by inak vznikali obom subjektom. Súvisí to aj s veľkosťou – čím je podnik väčší, tým vie určité fixné náklady riešiť efektívnejšie. Usporené peniaze môže následne investovať do inovácií, ktoré sú a budú stále nevyhnutnejšie na ďalší rozvoj.

V BDO ste sa rozhodli presťahovať sa do nových priestorov. Nie je to v tomto neistom období riskantné?

Peter Gunda: Ak sa má niečo diať, má sa to diať práve teraz. Kríza je pre nás jednoznačne príležitosť na zmenu a my na ňu chceme byť pripravení. Ľudia sú súčasne naše jediné a hlavné aktívum. Ak chceme, aby podávali stopercentný výkon, musíme im poskytnúť stopercentné pracovné podmienky.

Sťahovanie sme súčasne využili ako príležitosť na prispôsobenie sa novým požiadavkám na trhu práce. Ak by ste sa k nám prišli pozrieť, videli by ste, že to nie je klasická kancelária plná účtovníkov či právnikov za pracovnými stolmi. Je to skôr priestor, ktorý podporuje kolaboráciu.

Čo to znamená?

Peter Gunda: Máme tu veľa tzv. „focus roomov“, teda priestorov, v ktorých vedia ľudia pracovať v rámci menších tímov. Je tu menej klasického open space priestoru, kde by boli stoly nasekané jeden vedľa druhého. Zriadili sme tiež „idea lab“, teda miesto na kreovanie nových nápadov. Nikto z našich ľudí nemá pridelený konkrétny stôl, čiže pokiaľ chcú, môžu pracovať z domu a pokiaľ chcú spoločnosť, môžu pracovať odtiaľto z kancelárie. Nové priestory sme teda vytvorili tak, aby tu bolo čo najviac miesta na stretávanie sa a kolaboráciu, či už našich zamestnancov medzi sebou, alebo s klientami.

Nové priestory spoločnosti BDO v budove Eurovea na Pribinovej 10 v Bratislave.

BDO je piatou najväčšou audítorsko-poradenskou spoločnosťou na svete a je etablovaná v 167 krajinách. Na slovenskom trhu pôsobí BDO bezmála 30 rokov. Audítorské, daňové a poradenské služby tu poskytuje množstvu renomovaných firiem a spoločností.

Advokátska kancelária NEXUS predstavuje tím právnikov s overenými skúsenosťami, pričom jej partneri i väčšina zamestnancov pochádza z advokátskej kancelárie založenej z právneho oddelenia prestížnej poradenskej spoločnosti patriacej do „veľkej štvorky“.

Nová právna divízia BDO vzniká prijatím NEXUS-u za členskú spoločnosť BDO a bude disponovať tímom pozostávajúcim z 20-tich zamestnancov, z toho je 17 vysoko kvalifikovaných advokátov a právnikov. Aj vďaka dohode s BDO sa bezprostredne po svojom vzniku zaradí medzi najväčšie právnické firmy na Slovensku.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Povesť štátnych inžinierov je už taká zlá, že diaľnica načas je šokom
 • HDP: Ekonomika v druhom štvrťroku klesla o 12,1 %, je to historický prepad, ale čakalo sa horšie
 • Automobilky: Porsche postaví pri Hornej Strede závod na karosérie za 250 miliónov eur, zamestná 1200 ľudí
 • Kurzarbeit: Minister Krajniak chce trvalý systém od roku 2022, dovtedy má fungovať prvá pomoc
 • Vláda: Štát vyčlení 50 miliónov eur na odmeny sestrám, policajtom či vojakom za zvládanie pandémie
 • Samosprávy: Ministerstvo financií ukázalo, aký výpadok na daniach z príjmu mali mestá a obce
 • Aerolínie: Wizz Air plánuje novú linky z Košíc do Británie
 • Firmy: Testy nepreukázali koronavírus vo výrobkoch a na obaloch výrobcu bagiet Fekollini zo Sládkovičova
 • Železnice: ŽSR pustia vlaky na novú časť hlavnej trate medzi Púchovom a Považskou Bystricou
 • EÚ: Ekonomika padla v 2. štvrťroku medziročne o 14,1 %, je to viac než na Slovensku
 • Nemecko: VW klesol predaj v júli už len o 0,2 %, ťahal ho najmä čínsky trh
 • Poľsko: Ekonomika padla do recesie po prvý raz od pádu komunizmu

Najväčšie koronakrízové prekvapenie: Porsche na Považí postaví nový závod na karosérie pre 1200 zamestnancov

Ilustračné foto - Porsche
Ilustračné foto – Porsche

Automobilka Porsche chystá na Slovensku veľkú investíciu. Nemecký výrobca športových automobilov totiž pri Hornej Strede v okrese Nové Mesto nad Váhom postaví novú fabriku za štvrť miliardy eur, v ktorej nájde prácu až 1200 zamestnancov.

Minúta po minúte

Americké akcie sa na záver týždňa vydali oboma smermi. Dolár dnes oslabil a pokles zaznamenal ôsmy týždeň za sebou.

 • Index Dow Jones vzrástol o 34,30 bodu na 27 931,02 bodu
 • S&P 500 sa znížil o 0,58 bodu na 3372,85 bodu
 • Nasdaq klesol o 23,2 bodu na 11 019,30 bodu

V rámci celého týždňa však všetky tri indexy vzrástli. Dow Jones spevnil o 1,8 percenta, S&P 500 si pripísal 0,6 percenta a Nasdaq 0,1 percenta.

Všetky tri akciové indexy kvôli koronavírusu v marci prudko klesli. Masívne stimulačné opatrenia im však pomohli nabrať späť väčšinu týchto strát a index S&P 500 dokonca už tento týždeň na krátky čas pri obchodovaní prekročil svoju rekordnú záverečnú hodnotu z polovice februára.

Indexom sa však stále nedarí uzavrieť na nových rekordoch, čiastočne kvôli neschopnosti politikov dohodnúť sa na novom balíčku pomoci.

„Investori si dali pauzu. Dostali sme sa celkom ďaleko od minima z 23. marca a je tu stále veľa neistoty, čo sa týka celkovej ekonomiky, a tiež nárast počtu prípadov, ktorý sme videli zhruba za posledný mesiac,“ uviedol investor Commonwealth Financial Networks Brian Price.

Dnešné štatistiky ukázali, že maloobchodné tržby v USA vzrástli v júli menej, než sa čakalo, a kvôli zvyšujúcemu sa počtu nových prípadov COVID-19 a zníženiu dávok v nezamestnanosti by sa ďalej mohli zhoršovať.

Ďalšia správa ukázala, že produkcia amerických tovární v júli stúpla viac, než sa čakalo, zostáva však pod úrovňou z obdobia pred pandémiou. Nálada spotrebiteľov v prvej polovici augusta bola prevažne stabilná.

Naďalej tiež zostáva neistý výhľad ďalšej fiškálnej pomoci, pretože nie sú v pláne žiadne nové rokovania zástupcov Senátu a Snemovne reprezentantov. Obozretnosť investorov zvyšujú tiež blížiace sa prezidentské voľby v USA.

Dolár dnes oslabil a pokles zaznamenal ôsmy týždeň za sebou, pretože investori sa zamerali na meny ekonomík, ktoré lepšie zvládajú priebeh epidémie. Výkonu dolára neprispievajú ani zastavené vyjednávania o ďalšom balíku pomoci pre americkú ekonomiku.

Dolárový index klesol o 0,2 percenta na 93,11 bodu. Euro voči doláru posilnilo o 0,2 percenta na 1,1838 USD. Dolár k jenu klesol o 0,3 percenta na 106,59 JPY a euro voči jenu oslabilo o 0,1 percenta na 126,19 JPY. (čtk, reuters)

Zdravotné sestry, policajti, vojaci v nasadení aj pracovníci v domove sociálnych služieb dostanú od štátu špeciálnu odmenu. Vláda na to použije 50 miliónov eur.

Peniaze si budú deliť ministerstvá zdravotníctva, vnútra, obrany a rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Ide o ľudí v prvej línii, ktorí takto riskovali,“ povedal premiér Igor Matovič. Predpokladá, že priemerná odmena môže byť medzi 300 až 500 eurami.

Premiér sa tak rozhodol na základe priaznivých ekonomických aj zdravotných výsledkov.

Igor Matovič tvrdí, že Slovensko malo v 2. štvrťroku najnižší počet pozitívnych prípadov aj počet úmrtí na COVID-19 na 100-tisíc obyvateľov v EÚ. Hovorí tiež, že podľa dát o raste HDP dosiahla jeho vláda v európskom porovnaní lepší výsledok ako Pellegrini v prvom kvartáli.

„Peter Pellegrini nám odovzdal stav ekonomiky ako štvrtý najhorší v EÚ plus Veľká Británia. V druhom štvrťroku, čo je náš výsledok, sme plus-mínus v strede.“

Priemyselná produkcia v USA v júli stúpla tretí mesiac za sebou, medzimesačne pridala 3 %. V júni sa zvýšila o 5,7 %, čo bolo najrýchlejšie tempo od roku 1959. Výsledky naznačujú, že výroba sa postupne zotavuje z koronakrízového prepadu.

Júlový výsledok je v súlade s odhadmi ekonómov. Fed poznamenal, že napriek výraznému zvýšeniu v posledných mesiacoch je produkcia priemyslu o 8,4 % nižšia ako vo februári, čo bol posledný mesiac pred začiatkom pandémie.

V júli rástla väčšina hlavných priemyselných odvetví, výroba motorových vozidiel a autodielcov o 28,3 %. Kapacity amerického priemyslu boli využité na 70,6 %, pred koronakrízou dosahovala miera ich využitia v priemere 75 %. (tasr, reuters)

Majitelia domov v Bratislave a časti Záhoria môžu nahlásiť stav vodomerov do 9. septembra, netreba to robiť dnes. BVS sa ospravedlnila za formuláciu v predchádzajúcej tlačovej správe o zvýšení vodného a stočného, ktorá mohla mýliť. (tasr)

Investori sa zbavujú dlhopisov bieloruskej vlády, výpredaj nabral na intenzite posledné dni. Akcelerovať začal, keď šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová naznačila, že EÚ chystá sankcie voči predstaviteľom bieloruského režimu.

Dolárové dlhopisy Bieloruska klesli vo štvrtok o 2 až 3 %. Cenné papiere vydané koncom júna so splatnosťou v roku 2026 sa dnes ráno predávali okolo 93 centov, ich emisná cena bola tesne pod 99 centmi.

V Bielorusku silnejú nepokoje po prezidentských voľbách, ktoré opozícia považuje za zmanipulované. Vzhľadom na rastúcu brutalitu bezpečnostných zožiek voči protestujúcim Nemecko vyzvalo Brusel, aby uvalil na Minsk sankcie. Pridal sa aj rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg.

Niektorí investori sa domnievajú, že prípadná roztržka so Západom prinúti Alexandra Lukašenka primknúť sa ešte bližšie k Rusku a že Moskva Minsku finančne pomôže.

Viac o dlhu Bieloruska:

 • Štátny dlh dosahuje zhruba 43 % HDP, čo je pre krajinu s ratingovou známkou B (od agentúry Fitch) relatívne nízke zadlženie. Stupeň B je v strednej časti pásma, ktoré je považované za vysoko špekulatívne.
 • Má vyše 90 % dlhu v cudzej mene, takže štátne financie trpia, keď bieloruský rubeľ klesá. Tento rok voči doláru odpísal zhruba 15 %.
 • Bielorusko musí splatiť dlhopisy za 3,6 miliardy dolárov a ďalších 8 miliárd dolárov mu požičala Moskva. (čtk)

Mám sa s kúpou bytu poponáhľať, lebo ceny neklesli, alebo je lepšie počkať?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Šiesti odborníci hovoria, či sa teraz oplatí kúpiť byt a poponáhľať sa s hypotékou alebo počkať, či pre možnú druhú vlnu pandémie ceny neklesnú. „Určite by som sa neponáhľal. Cítime, že trh zaznamenáva isté vyvrcholenie,“ vraví realitný maklér Martin Čapo.

Firma Rosneft sa v 2. štvrťroku vďaka rastu cien ropy prehupla do zisku 493 miliónov eur, za prvé tri mesiace bola v strate 1,8 miliardy eur. Objem produkcie najväčšej ruskej ropnej spoločnosti klesol medziročne o 13 %.

V 2. štvrťroku vlaňajška vykázal Rosneft čistý zisk 2,2 miliardy eur. Začiatkom tohto roka ju stiahli do červených čísel padajúce ceny ropy v dôsledku nadprodukcie a šírenia koronavírusu.

Rosneft pokrýva vyše 40 % ťažby ropy v Rusku. Od apríla do júna dodal vyše 4 miliónov barelov ropy denne, produkciu znížil v súvislosti s dohodou skupiny OPEC+ s cieľom podporiť ceny ropy. (čtk, reuters)

Klub 500 víta zámer ministra práce Milana Krajniaka zaviesť v budúcnosti trvalý kurzarbeit. No pripomína, že treba hovoriť aj o podmienkach udržania pracovných miest v súčasnosti.

„Je dobré, ak do budúcnosti bude pripravený systém kurzarbeit, ako navrhuje ministerstvo, bez zvýšenia odvodového zaťaženia. Ak však nehovoríme o podmienkach udržania pracovných miest v súčasnosti, nie je to dobré,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Komentoval tak zámer ministra práce Krajniaka zaviesť od roku 2022 trvalý kurzarbeit.

Podnikateľský Klub 500, ktorý vedie majiteľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták, je známy kritikou aktuálneho podporného systému pre firmy. Vládu opakovane žiada, aby navýšila pomoc cez zvýšenie opatrenia kurzarbeit či podpory v prípade výpadku tržieb.

„Máme vyčlenených 1,38 miliardy eur a čerpáme len 490 miliónov eur. V súčasnosti, keď sú firmy s poklesom tržieb až do 50 %, vyplácame náhradu mzdy len od 10 – 35 % celkových osobných nákladov, pritom v budúcom kurzarbeite chceme vyplácať pri poklese od 10 % náhradu až 80 % čistej mzdy. Je nám úprimne ľúto každého nášho zamestnanca, ktorý má vyplácanú časť mzdy a štátnym a verejným zamestnanom je vyplácaných 100 % príjmu. Buď chceme ľuďom pomôcť a zachrániť zamestnanosť, alebo nie. Namiesto zachraňovania pracovných miest pri 12,1-percentnom medziročnom poklese HDP vyčleňujeme podporu zamestnávania absolventov bez pracovných návykov a praktických vedomostí,“ reagoval Gregor.

Predaj koncernu Volkswagen v júli klesol medziročne už len o 0,2 % na 885 700 áut Podporil ho najmä čínsky trh, ktorý stúpol o takmer päť percent. Za sedem mesiacov roka odbyt skupiny zaostal za vlaňajškom o necelú štvrtinu.

Odbyt VW v Európe bol v júli nižší o 1,9 %, dvojciferné prepady zaznamenal v Severnej a Južnej Amerike. V júni sa globálny predaj prepadol medziročne ešte o približne pätinu.

Automobilka v júli zaznamenala rast predaja značiek Audi, Škoda a Porsche, odbyt áut VW klesol o 1,1 %. Znížili sa aj dodávky značky Seat i úžitkových vozidiel. (tasr, marketwatch)

Laboratórne testy nepreukázali prítomnosť koronavírusu vo výrobkoch či obaloch výrobcu bagiet Fekollini. Vzorky na testovanie z firmy zo Sládkovičova zobrali hygienici po tom, čo sa medzi pracovníkmi firmy potvrdili prípady koronavírusu.

„Pri laboratórnej analýze bola vylúčená prítomnosť koronavírusu v našich výrobkoch a obaloch“ povedal Andrej Gerstner, Marketing & PR Manažér spoločnosti Fekollini.

Firma Fekollini vyrába v Sládkovičove bagety značky Pierre Baguette. Informovala, že si dala z vlastnej iniciatívy a na vlastné náklady otestovať všetkých pracovníkov po tom, ako bolo ochorenie preukázané u jej externého dodávateľa. Testy odhalili podľa informácií zo štvrtka dokopy 31 prípadov nákazy medzi pracovníkmi výrobcu bagiet. Televízia Markíza v piatok informovala, že počet potvrdených prípadov je 32.

Dokopy sa urobilo 566 testov, chýbajú ešte tri testy, ktoré sa majú urobiť na budúci týždeň. „Na prevádzke v súčasnosti pracujú len zamestnanci s negatívnym testom na COVID- 19,“ píše firma v tlačovej správe.

Kontrolóri zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) urobili kontrolu vo firme vo štvrtok. V ten istý deň informoval riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš, že regionálni kontrolóri overovali, či má spoločnosť vypracované a zavedené dostatočné bezpečnostné opatrenia proti zavlečeniu COVID-19. Firma požiadavkám vyhovela, čakalo sa ešte na výsledky testov z odobraných vzoriek. Tie sa odobrali napríklad z výrobkov pripravených na distribúciu.

Firma opakovane upozorňuje, že podľa oficiálneho vyhlásenia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín neexistuje dôkaz, že by potraviny v súvislosti s COVID-19 predstavovali pre verejnosť nejaké riziko.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať