Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Slovenská diplomacia ukázala, kam patríme

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

vo svete sa toho deje veľa aj v lete. Predsedníctvo v Rade EÚ prebralo Nemecko a svoju energiu chce investovať najmä do toho, aby sa Európa dostala z krízy a ostala jednotná.

Krízu sa zatiaľ nedarí prekonať Spojeným štátom, ktoré znovu zaznamenávajú rekordné počty prípadov koronavírusu. Prejavilo sa to aj na tom, ako ľudia vnímajú budúcnosť krajiny.

Tento týždeň sa výnimočne venujeme aj Slovensku, dôvodom sú dôležité rozhodnutia diplomatov.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

Latinská Amerika: Slovensko sa ozvalo proti autoritárovi

Malý krok pre Venezuelu, veľký krok pre Slovensko. Aj tak by sa dal opísať postup slovenského ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa rozhodlo uznať Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely.

Trvalo to rok a pol, no Slovensko sa napokon pridalo k väčšine svojich spojencov, ktorí Guaidóa podporili.

O čo ide: Guaidó sa za dočasného prezidenta Venezuely vyhlásil vlani v januári. Nicolás Maduro sa podľa Guaidóa aj podľa desiatok štátov, ktoré ho podporili, dostal k moci v nelegitímnych voľbách.

Ako prvé ho uznali Spojené štáty, nasledovali krajiny z celého sveta vrátane väčšiny EÚ.

V Únii boli výnimkou Taliansko, Cyprus a Slovensko. Dôvod bol jednoduchý – nesúhlasili s tým predstavitelia SNS a Smeru. A to aj napriek tomu, že uznanie chcel ich minister Miroslav Lajčák.

Pre Lajčáka, ktorého postoje sa v koalícii len krátko predtým nestretli s pochopením ani v prípade ratifikácie migračného paktu, to bola ďalšia politická porážka.

Dnes je situácia iná. Kroky ministra Ivana Korčoka zjavne majú v koalícii podporu. Zároveň to ukazuje, že vláda je ochotná robiť aj praktické skutky, ktoré potvrdia, že jej hodnotová a zahraničnopolitická orientácia je jednoznačná.

Tak ako to deklarovala pri svojom vzniku.

Asi by bolo predčasné myslieť si, že pre zahraničnú politiku v nej nikdy nevznikne konflikt. Uznanie Guaidóa však ukázalo, že sa minimálne nebude sporiť o tom, či sa ozvať proti autoritárskemu lídrovi, ktorý dostal svoju krajinu na pokraj kolapsu.

Korčokovo rozhodnutie má o to väčšiu váhu, že minister ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Koronavírus

  Kríza vo Venezuele

  Olaf Scholz

  Podcasty Denníka N

  Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

  Svet

  Teraz najčítanejšie