Denník N

So zonáciou Muránskej planiny už súhlasí aj Boris Kollár, má však prebehnúť postupne

Masív Šarkanice v NP Muránska planina. V bezzásahovej zóne má byť 50 % parku, v ďalších zónach sa má hospodáriť. Foto - Tomáš Trstenský
Masív Šarkanice v NP Muránska planina. V bezzásahovej zóne má byť 50 % parku, v ďalších zónach sa má hospodáriť. Foto – Tomáš Trstenský

Predseda parlamentu Boris Kollár už nenamieta voči tomu, aby bola polovica Národného parku Muránska planina ponechaná ako bezzásahová. Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva sa s ním dohodli na pomalšom procese zonácie.

Šanca, že v Národnom parku Muránska planina nakoniec predsa len bude 50 percent bezzásahového územia, stúpla po štvrtkovom stretnutí ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva s predsedom parlamentu. Boris Kollár chcel ešte nedávno zonáciu parku zastaviť.

Svoj odpor odôvodňoval obavami, že ľudia prídu o prácu, samosprávy o peniaze a región sa vyľudní. Minister životného prostredia Ján Budaj mu však pripomenul, že záväzok mať národné parky s 50 percentami bezzásahového územia je v programovom vyhlásení vlády, ktoré podpísalo aj hnutie Sme rodina.

Predseda parlamentu po stretnutí vo štvrtok označil roztržku za smiešnu. Vyhlásil, že hnutie podpísalo 50-percentnú bezzásahovú zónu a podporuje ministerstvo životného prostredia, no musia sa vyriešiť dosahy na ľudí v regióne. Kompromisom by malo byť to, že podiel bezzásahovej zóny v parku zrazu neskočí zo súčasných trinástich percent na 50, ale bude sa robiť postupne v niekoľkých krokoch.

Ministerstvo životného prostredia vytvorilo expertnú komisiu, tá by sa mala zaoberať aj tým, ako minimalizovať vplyv zníženia ťažby dreva na zamestnanosť. Chcú analyzovať aj podnikateľské prostredie v regióne, stav infraštruktúry a ďalšie problémy, ktoré brzdia rozvoj zamestnanosti.

Jazda na koni patrí k neodmysliteľným aktivitám na Muránskej planine. Foto – Tomáš Trstenský

Na štvrtkové zasadnutie komisie prišli aj zástupcovia regiónu, ktorí doteraz vystupovali proti pripravovanej zonácii. Primátorka Tisovca Irena Milecová kritizovala

Lesy SR

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie